Çocukluk çağı obezitesinde subklinik hipotiroidi değerlendirilmesi
Evaluation of subclinical hypothyroidism in childhood
  1. Tez No: 554984
  2. Yazar: CEYDA TUNA KIRSAÇLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Basit obezite olarak kabul edilen çocuklarda, tirotropin salgılatıcı horman (TRH) uyarı testi ile hipotalama-hipofizer tiroid aksının değerlendirilerek tiroid stimule edici hormon (TSH) yanıtının değişkenliği ve subklinik hipotiroidi varlığı araştırıldı. Gereç ve yöntemler: Bu nedenle bazal TSH düzeylerinin yüksek ya da normal olması dikkate alınmadan 43 obez çocuğa ve kontrol grubuna TRH uyarı testi yapıldı. Obez olgular, TRH'ya abartılı yanıt alınanlar grup 1, normal yanıt alınanlar grup 2 olarak ikiye ayrıldı. Sonuçlar: Tüm obez grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında yaş, kemik yaşı, serbest triiyodotironin (T3), serbest tiroksin (T4), total T4 arasında istatistiksel fark saptanmadı. Total T3 düzeyleri ise obez grupta, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksekti (p=0.009). Obez grubun ortalama TSH ve pik TSH değeri ile kontrol grubu ile karşılaştırılınca kontrol grubunun ortalama TSH ve pik TSH değeri istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksekti (sırasıyla p=0.04, p=0.02). Obez ve kontrol grubun bazal TSH değerleri arasında anlamlı fark yoktu. Grup 1 ve grup 2 'nin bazal serbest T3, serbest T4, total T3, total T4 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı, ancak grup 1 'in bazal TSH'ı anlamlı olarak yüksekti. Obezlerde TRH uyarı testine abartılı yanıtın görülme oram %16, kontrol grubunda %12 olarak saptandı. İki grup arasında TRH uyarısına abartılı TSH yanıtı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Karar: Obezitede subklinik hipotiroidi tanısı için TRH uyarı testinin her obez çocuğa yapılmasına gerek olmadığı düşünülse de, halen abartılı yanıtların subklinik hipotiroidiye mi, yoksa hipotalomohipofizer aks fonksiyon anomalisine mi bağlı olduğu tam olarak açıklanamamıştır. Basit obezite olarak kabul edilen olgular öncelikle diyet ve egzersiz tedavisi ile izlenmeli, ancak tedaviye rağmen ideal kilo kaybı sağlanmamışsa veya subklinik hipotiroidi semptomları gösteriyorsa, TRH uyarı testi ile subklinik hipotiroidi yönünden tekrar değerlendirilmesi düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: We evaluated the hypothalamic-hypophyseal thyroid axis by evaluating with thyrotropin-releasing hormone (TRH) test for the presence of subclinical hypothyroidism and variability of thyroid stimulating hormone (TSH) response in obese children. Materials and methods: Forty-three obese children and the control group were underwent TRH stimulation without considering whether they had high or normal basal TSH levels. Obese patients were divided into two groups as follows; Group 1, exaggerated responses to TRH stimulation test and Group 2, normal response to TRH stimulation test. No statistically significant difference was found between age, bone age, free triiodothyronine (T3), free thyroxine (T4) and total T4 in obese group and control groups. Total T3 levels were significantly higher in the obese group than the control group (p = 0.009). The mean DTSH and peak TSH values ​​of the control group ​ were statistically significantly higher compared to the obese group (p = 0.04, p = 0.02, respectively). There was no significant difference between the basal TSH values ​​of the obese and control groups. No statistically significant difference was found between basal free T3, free T4, total T3, total T4 values ​​of group 1 and group 2, but basal TSH of group 1 was significantly higher. The incidence of exaggerated response to TRH stimulation test in obese patients was 16% and in control group 12%. No statistically significant difference was found between the two groups in terms of the TSH response to the TRH stimulation test. Conclusion: Although the TRH stimulation test in obesity is not considered to be necessary to determine subclinical hypothyroidism for every obese child, it has not been fully explained whether the exaggerated responses are due to subclinical hypothyroidism or hypothalomohypophyseal axis anomaly. If there is no ideal weight loss despite diet and exercise treatment or presence of suspicious symptoms of subclinical hypothyroidism, re-evaluation of obese children for subclinical hypothyroidism with TRH stimulation test may be considered.