Exchange rate depreciation in Turkey in the spotlight of crisis
Türkiye'de krizler ışığında döviz kuru devalüsyonu
- Tez No: 481973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVA DEMİRALP CUDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Daraltıcı devalüasyon hipotezi dolarizasyon problemi yüzünden 1970'lerden sonra Latin Amerika ülkeleri için sıklıkla incelenmiştir. Geleneksel görüşün aksine bu hipotez reel devalüasyonun net etkisinin daraltıcı olacağını iddia ediyor. Daraltıcı devalüasyon hipotezi Latin Amerika ülkeleri için çalışıldıktan sonra diğer gelişmekte olan ekonomiler için de çalışılmaya başlanmıştır. Bu tez daraltıcı devalüasyon hipotezini Türkiye için araştırmaktadır. Türkiye'nin ekonomi tarihinde çeşitli döviz kuru rejimlerinin uygulanması ve büyük çapta ekonomik krizler deneyimlemiş olması daraltıcı devalüasyon alanında araştırma yapmak için elverişli bir zemin oluşturuyor. Bu tezde, ana değişkenlerimizi reel efektif döviz kuru, enflasyon ve reel GSYİH şeklinde belirleyerek VAR modeli uyguluyoruz. Ana değişkenlerin yanında alternatif değişkenler ekleyerek araştırmamızı genişletiyoruz. Modelimizi Kamin Rogers (2000) çalışmasından esinlenerek inşa etmiş olmamıza karşın bu tez 3 katkı yapıyor. 1998 ve 2016 yılları birinci çeyreklerini kapsayan dönem içerisinde Türkiye'de dalgalı ve sabit döviz kuru rejimleri uygulanmış ve bu sayede döviz kuru rejimlerinin hipotez üzerinde etkisi değerlendirilmiştir. İkinci olarak endojen değişkenler arasındaki ilişki ve sıralama için üç farklı varsayım kullanarak ampirik öneriler ile teoriyi karşılaştırdık. Üçüncü olarak, sadece reel GSYİH üzerine etkiyi inceleyen önceki çalışmaların aksine reel GSYH'yi oluşturan tüketim, yatırım, ihracat ve ithalat ile reel efektif döviz kuru arasındaki ilişkiyi inceliyoruz. Kısa dönemde devalüasyonun daraltıcı etkisi görülürken uzun vadede pozitif ticari rekabetin negatif bütçe dengesini domine etmesi sayesinde genişleyici etki görüyoruz. Bununla birlikte yapılan tüm çalışmalarda reel devalüasyonların tamamı enflasyonist etki gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Contractionary depreciation hypothesis has been frequently investigated for Latin American countries after 1970s due to liability dollarization problems. Unlike the traditional view this hypothesis claims net effect of real depreciations is contractionary in economy. After studied for Latin American countries, contractionary depreciation hypothesis has been studied especially for other developing economies. This thesis investigates the contractionary depreciation for Turkey. In Turkey's economic history various exchange rate regimes were conducted. Also, Turkey experienced massive economic crisis, thereby convenient country for contractionary depreciation investigations. In this thesis, we employ vector auto regression (VAR) model by constructing our main variables as real effective exchange rate, inflation and real GDP. Besides main variables we add various alternative variables to enhance the investigation. Although we construct our model inspired by Kamin and Rogers (2000), this thesis makes three contributions: 1998 Q1-2016Q1 period covers two exchange rate regimes; fixed and floating exchange rate which give chance to evaluate effects of regimes on the hypothesis. Second, we examine three different identification assumptions about the relationship and order of endogenous variables. Therefore, we compare the empirical suggestions with theory. Third, unlike previous studies focus only on real GDP we analyze impacts of real effective exchange rate on GDP components: consumption, investment, export, import. We find depreciations are contractionary in the short term but for the long term positive trade competitiveness dominates the negative balance sheet effect and depreciations are expansionary and permanent. Moreover, we find real depreciations are inflationary.