Essays on decision theory
Karar teorisi üzerine makaleler
  1. Tez No: 481972
  2. Yazar: YUSUFCAN DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT KİMYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez karar teorisi üzerine yazılmış üç adet makaleden oluşuyor. Ekonomik teori genellikle seçim objeleri arasında varolan ikili bağıntılara dikkat çeker. Herhangi bir rasyonalizasyon bu tip bir ikili bağıntıya dayanan“Rasyonal”e dayanır, fakat seçim kümesiyle bağlantılı olan gözlemlenemeyen konseptler de bu süreçte etkili olabilir. İlk makalede, her bir elemanla bir konsept kümesini bağdaştıran bir karar alıcıyı modelliyoruz. Karar alıcının aklında bir konseptler hiyerarşisi ve her bir elemanı bu konseptlere göre sıraladığı bir düzeni var. Kişi, en önemli konseptinin en üst sıraya koyduğu elemanı seçiyor. Bu modeli empirik karakterizasyonunu bulup gözlemlenebilir kapsamını açıklıyoruz. İkinci makale dikkat parametreleri üzerine çeşitli kısıtlamalar konularak oluşturulan seçim prosedürlerini karakterize edebilmek için özgün bir yöntem öneriyor. Dikkat parametresi ve tehlike hızı arasındaki eşitlik gösterildikten sonra tehlike hızına dayanan bu yöntemin dikkat parametresi üzerinden tanımlanan önde gelen rassal seçim modellerinden bazılarını açıkladığını göstereceğiz. Ayrıca, benzerlik ilişkisine dayalı yeni bir rassal seçim prosedürü tanıtılıp karakterize edilecek. Son makale empirik olarak gözlemlenmiş iki unsuru yeni bir teoriyle birbirine bağlıyor. İnsanların seçimlerinin rassal olduğu ve mevcut alternatiflerin hepsini dikkate almadıkları iyi bilinen ve ampirik olarak da gözlenmiş iki unsurdur. Bu iki gözlem arasında sıkı bir bağ kurmak adına bir“kişilikler teorisi”yaklaşımı sunuyoruz: Karar alıcı, iyi tanımlanmış tercihlerini, birden fazla olan deterministik 'dikkat filtreleri' sonucu oluşan 'dikkat kümeleri' üzerinde maksimuma çıkarıyor. Her bir 'dikkat filtresi', belirli bir olasılıkla ortaya çıkan bir kişiliğe tekabül ediyor ve birden fazla kişiliğin farklı olasılıklarla ortaya çıkması gözlenen seçimleri rassal hale getiriyor. Bu“Rassal Filtreleme”prosedürünü, literatürde etkin olan bazı 'dikkat filtresi' formları üzerinden tanımlayıp, empirik olarak karakterize ediyoruz. Model iyi bilinen birtakım seçim anormallikleri ve bağlam etkilerini açıklıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three different papers on the subject of decision theory. Economic theory tends to attract attention on binary relations existing between the objects of choice. Any rationalization is based upon a so called“Rationale”that solely depends on the binary relation over objects; however the unobservable concepts that are related to the choice set themselves may affect the choice process. In the first paper, we develop a model, where the decision maker has a concept set associated with each element in the choice set. Accordingly, she has a hierarchy of the concepts in her mind and orders the elements of the choice set with respect to each concept. Then she chooses the top element with respect to the most important concept. We will derive the empirical characterization and explain the scope of the procedure. The second paper suggests a novel way to characterize a certain class of choice procedures which are defined by various conditions put on the consideration parameter. By showing the equality between the consideration parameter and the well-known hazard rate h, we will show that the machinery provided through the hazard rate h will characterize some of the famous stochastic choice procedures based on the consideration parameter directly. In addition, a new stochastic choice procedure based on a similarity relation is introduced and characterized. The last paper connects two empirically observed facts through a new theory. The randomness of the choices people make and their lack of considering the full set of available alternatives are both well-known and empirically supported facts. We present a“theory of selves”approach to build a firm connection between these two observations by assuming that each decision maker (DM) has multiple deterministic consideration filters where she maximizes her well-defined preferences on the consideration sets resulting from these filters. Each consideration filter corresponds to a different self that arises with some probability and thus the choice becomes random. We characterize this“Random Filtering”procedure using some of the influential consideration filter forms from the literature. Several well-known choice anomalies and context effects can be captured by the model.