Türk siyasetinde Refah Partisi deneyimi: Gelenek, ideoloji ve politika
Welfare Party experience in Turkish politics: Tradition, ideology and politics
- Tez No: 482007
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Türk Siyasetinde Refah Partisi Deneyimi: Gelenek, İdeoloji ve Politika adlı çalışmamız temel düzeyde 12 Eylül sonrası çok partili hayatın yeniden tesis edilmesi ile iktidar mücadelesine dahil olan ve 1998 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Refah Partisi'nin politik düşüncesini ve iktidar deneyimlerini ele almaktadır. Teorik olarak modern siyasete ait kavramlar ve çağdaş siyasal gelişmeye ait eleştirel yaklaşımlar ele alındıktan sonra, Milli Görüş Hareketinin bir temsilcisi olarak Refah Partisi'nin gelenek içerisindeki yeri sorgulanmış; kendisinden önce ve sonra var olan politik deneyimlere ne düzeyde aracılık ettiği gelenek içi bir tartışma üzerinden sınanmıştır. İkinci olarak Refah Partisi'nin ideolojik tahlili politik aktörler ve siyasal teoriye ait devlet, demokrasi, ekonomi, laiklik ve insan hakları kavramlarına üzerinden incelenmiştir. Modern Türk siyasetinde iktidar mücadelesi veren Refah Partisi'nin Türk modernleşmesine bakışı, İslamcılık söylemi ve din anlayışı ayrıca ele alınmıştır. Türk siyasetinin yaşadığı yapısal kriz ile geliştirilen Adil Düzen söylemi üzerinden üretilen meclis içi muhalefet ile yerel iktidar başarısının ne ölçüde merkezi iktidar başarısına katkı yaptığı değerlendirilmiştir. Refah Partisi'nin Doğru Yol Partisi ile yaptığı koalisyon ve iktidar süresince cari rejimin gösterdiği politik refleks 28 Şubat askeri müdahalesi üzerinden ele alınmıştır. Milli Görüş hareketi ve Refah Partisi, Türk siyasal hayatında cari olan iktidar bölünmelerinin ötesinde ortaya koydukları düşünce ve pratikler ile alternatif bir siyaset iddiasında olmuşlardır. Türk siyasal hayatı için Milli Görüş hareketinin alternatif bir politika ürettiği iddiası ele alınarak sorgulanmıştır. Böylece Refah Partisi'nin Milli Görüş hareketine ve modern Türk siyasetine olan katkısı çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Welfare Party Experience in Turkish Politics: Tradition, Ideology and Politics”addresses the political thought and power experience of the Welfare Party, which was included in the struggle for power with the reestablishment of the multi-party life after 12 September and closed by the Constitutional Court in 1998. After discussing the theoretical concepts of modern politics and the critical approaches to contemporary political development, the role of the Refah Party in tradition as a representative of the Milli Görüş Movement was questioned; it has been tested through an in-context discussion of how it mediates with existing political experiences before and after it. Secondly, the ideological analysis of the Welfare Party is examined based on the political actors and the political theory of state, democracy, economy, secularism and human rights. The view of the Refah Party towards Turkish modernization, Islamic discourse and understanding of religion have also been discussed. It has been assessed the effect of the Fair Order developed by Welfare Party and the structural crisis of Turkish politics on the success of central government of Welfare Party. The political reflex of the current regime during the coalition with the True Path Party was addressed through the February 28th military intervention. The Milli Görüş Movement and the Refah Party have been in the opinion of an alternative politics with the thoughts and practices they have put forth beyond the current divisions of power in the Turkish political life. It was questioned about the Turkish political life that the Milli Görüş Movement produced an alternative policy. So, the contribution of the Refah Party to the Milli Görüş Movement and modern Turkish politics has been tried to be solved.