Analiza Kurmancıya Deregeza xorasanê lı gor hêmanên zımannasıyê
Horasanın Deregez yöresi Kurmancasının dilbilim unsurları açısından analizi
- Tez No: 482022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECAT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, dilbilim unsurlarına göre Horasan Deregez bölgesindeki Kurmanci lehçesinin analizinin yapılmasıdır. Horasan bölgesindeki Kürtler, Kuzey Kürtçesinin lehçesini konuşurlar. O bölgedeki Kürtler, Kuzey Horasanda ve Razavi Horasanında yaşamaktalar. Resmi olmayan tahminlere göre bu bölgelerdeki toplam Kürt nüfusunun 1 milyondan fazla dır. Bu bölge etnik yapı olarak Kürt, Fars, Türk, Beluç, Türkmen ve Tat gibi farklı etnik gruplar barındırıyor. Öyle görülüyor ki bu etnik gruplar çoğunluğu farklı bölgelerden buraya göç etmiştir. Bölgedeki çok çeşitli etnik yapılanmanın Kürtçe dili üzerine az da olsa etkisi olmuştur. Bu çalışmada Horasan bölgesinin Deregez yöresindeki Kürtlerin konuştukları kurmancinin köken bakımından fark ve değişimlerini hangi dilbilim unsurlarına göre bir araya geldiğini göreceğiz. Anahtar kelimeler Dil, Kürtçe dili, Kürtçe/ Kurmanci, Horasan, Deregez Kurmanccası
Özet (Çeviri)
This study is to analyse the Daragazi Kurmanji of Khorasan according to basics of linguistics. The dialect of Khorasani Kurdish is north Kurdish (Kurmanji). The Kurds live mainly in the two district, northern and Razavi Khorasan. The total number of the Khorasani Kurds can be estimated almost one million. This region, is characterised by a large ethnic diversity; Kurds, Baluches, Lurs, Turks, Turkmens, etc., though most of them have appeared here as a result of migration from other areas. The mixture of population in the region had some effect on Kurdish dialect that is spoken in that area. This study will focuse on the most remarkable changes of basic characteristics of kurmanji dialect of the Daragazi Kurdish. Key Words Language, Kurdish Languages, North Kurdish, Khorasan, Daragazi Kurmanji