İletişimsel bellekten toplumsal belleğe yazılı tanıklıklar: 12 Eylül ile yüzleşmek
Written testaments from communicative memory to social memory: Coming to terms with 12th September
- Tez No: 482076
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE POYRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu tezde, 12 Eylül askeri darbesini deneyimlemiş olan tanıkların yazdığı anı kitapları hermeneutik analiz ile incelenmiştir. 12 Eylül öncesinde aktif siyaset içinde yer alan gruplar ülkücüler, Kürtler ve solcular olarak üç temel gruba ayrılmıştır. Hatırlanan ve paylaşılan anılar aracılığı ile farklı siyasal grupların belleğine ulaşılmaya çalışılmıştır. Tanıklıklar, bellek çalışmalarının“tanıklık”,“hatırlama”,“yüzleşme”,“affetme”ve“mağduriyet”kavramları çerçevesinde incelenmiştir. Ortak hatırlayışlar üzerinden, 12 Eylül ile nasıl yüzleşilmesi gerektiği ve neyle hesaplaşılabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the memoirs written by witness who have experienced the 12th September military coup have been analyzed by hermeneutic analysis. Groups who had been in active politics prior to 12th September were divided into three main groups: nationalists, Kurds and leftist. It has been tried to reach the memory of different political groups through remembered and shared memories. Testimonies have been examined within the framework of the concepts of“testimony”,“remembering”,“confrontation”,“forgiveness”and“victimization”of memory studies. Through common reminiscences, it is emphasized how to face with September 12 and how to settle up with the coup.