Temmûzî Şiir Hareketi
The Tammuzi movement in modern Arabic poetry
  1. Tez No: 482075
  2. Yazar: ZAFER CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Temmûzî Şiir Hareketi, Arap şiir tarihinin 1950-1970 arası dönemine damga vuran edebî bir girişimdir. Adonis, Bedr Şâkir es-Seyyâb, Cebrâ İbrâhîm Cebrâ, Halîl Ḥâvî ve Yûsuf el-Hâl'in oluşturduğu bu hareket, şiire getirdiği yenilikler ve şairlere sağladığı olanaklarla ön plana çıkar. Çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte, modern Arap şiirinin tarihsel bir arka planı verilmiş, bu süreçte öne çıkan edebî hareketlere ve akımlara değinilmiştir. Birinci bölümde, ilk olarak Temmûzî şairlerin hayatları kısaca anlatılmış, birbirleriyle olan tanışıklıklarına değinilmiş ve Temmûzî şiir/şair teriminin ilk kez nasıl ortaya çıktığı gösterilmiştir. Sonrasında ise bu hareketi oluşturan ideolojik temeller irdelenmiştir. İkinci bölümde, Temmûzî şiirin dil, üslup ve biçim özellikleri ele alınmış; şairlerin, Arap şiirinin eski kalıplarından kurtularak yeni şiir anlayışını nasıl kurguladıkları gösterilmeye çalışılmıştır. Batı şiirinin üzerlerinde bıraktığı etki ve bunların şiirlerine yansıması örneklerle açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, Temmûzî şiirde işlenen konu ve temalara yöneliktir. Arap ülkelerindeki sosyal, kültürel ve siyasi gelişmelerin şiire yansıyışı olan bu bölüm, öne çıkan başlıklar altında verilmiştir. Dördüncü bölüm ise“Temmûzî Şiirde Mitolojik, Dinî ve Kültürel Arketipler”başlığını taşır. Şairlerin şiirlerinde kullanmayı tercih ettikleri mitolojik karakterlere, halk anlatılarına, dinî ögelere ve tarihi ve siyasi şahsiyetlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Tammuzi movement is a literary attempt that influenced the period of Arab poetry from 1950 to 1970. This movement consist of the following names; Adonis, Badr Shakir al-Sayyab, Jabra Ibrahim Jabra, Khalil Hawi and Yusuf al-Khal. It is at the forefront with novelties brought to the poetry and oportunities for poets. The thesis consists of an introduction and four chapters. In the introduction, the historical background of modern Arabic poetry was given. In the first chapter, the lives of Tammuzi poets and their familiarity with each other are explained; also, we mentioned how the Tammuzi poem/poet has emerged for the first time. And then, we explained the ideological basis that has made up this movement. In the second chapter, the language, style and form features of Tammuzi poetry are discussed. It described that how the poets fiction the new poetry concept with getting rid of the old patterns of Arab poetry. The influence of Western poetry on them is also discussed. The third chapter is directed to the topics and theme of Tammuzi poetry. The reflection of social, cultural and political developments in Arab countries to the poetry is given in this chapter. The fourth chapter is titled“Mythological, Religious and Cultural Archetypes in Tammuzi Poetry”. We explained the specific references of the mythological characteristics, folk stories, religious items and historical and political figures that the poets preferred to use in their poetry.