Güney Arap Yarımadası ve Akdeniz havzası arasındaki ticari ve medeniyet ilişkilerinin gelişimi (Helenistik ve Roma Dönemi)
The development of trade and civilized relations between the Southern Arab Peninsula and the Mediterranean basin (Hellenistic and Roman Periods)
- Tez No: 482081
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTALMIŞ GÖRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
“Güney Arap Yarımadası ve Akdeniz Havzası Arasındaki Ticari ve Medeniyet İlişkilerinin Gelişimi”adlı bu yüksek lisans çalışması antik Yemen, Roma ve Helenistik çağdaki Akdeniz havzası arasındaki bağları ve bu ilişkilerin güney Arap devletlerini nasıl etkilediğini açıklayacaktır. Bu tez üç bölüme ayrılmıştır: İlk Bölüm : Çalışmanın arka planı İkinci Bölüm : Güney Arabistan ile ilgili giriş bilgileri Üçüncü Bölüm : Medeni ve ticari ilişkilerin gelişimi. Sonuç olarak, ticari faaliyetlerin gelişimi, Güney Arap medeniyetinin politik ve sosyal hayatındaki farklı açılara en büyük olumlu etkendir. Kaldı ki klasik sanatın etkisi, bu ilişkilerin doğrudan bir sonucu olarak güney Arap sanatında da bariz bir şekilde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This master paper“The Development Of Trade And Civilized Relations Between The Southern Arab Peninsula And The Mediterranean Basin”explains the links between ancient Yemen and the Mediterranean world in the Roman and Hellenistic periods and how these relations affected the development of South Arabian states. This Thesis was divided into three chapters. First Chapter: Background of the study. Second Chapter: Introductory remarks on Southern Arabia. Third Chapter: The development of civilized and trade relations. In conclusion, the developments of trade activities were the most important reasons for the positive impact on the different aspects of the political and economic life in Southern Arabian civilization. Moreover, the classical influence appeared clearly in the Southern Arabian art as a result of these relations.