Basın yolu ile kişilik haklarının ihlali
Violations of personality rights through the press
  1. Tez No: 482080
  2. Yazar: NİHAN ESENDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Hukuk, Journalism, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Çalışmamızın temelini, kişilik haklarının basın yolu ile ihlal edilmesine ilişkin temel esaslar oluşturmaktadır. Çalışmamız giriş ve sonuç bölümleri hariç üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünün tarihsel gelişimi aktarılırken, aynı zamanda basın özgürlüğünün korunması amacıyla ortaya çıkan basın hukukunun tarihsel süreci de kısaca açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca basın özgürlüğünün kişilik hakları çerçevesinde sınırlandırılmasına yönelik olarak, hem uluslararası hukuk hem de Türk hukukundaki örnek kararlar da konumuz el verdiği ölçüde bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde; Türk hukukunda basın yolu ile kişilik haklarının ihlali ve hukuki sorumluluk açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda öncelikle kişilik hakkı ihlallerinin türleri ve bu ihlalin unsurları ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Ardından yayınların hukuka uygunluk koşulları değerlendirilmiş ve“hukuki sorumluluk”konusu ele alınmıştır. Bununla birlikte, hukuki sorumluluk ve sorumluluğun tarafları hakkında bilgi verilmiş, ardından bu ihlalleri bertaraf etme yolları yani uygulamada başvurulan hukuki yollar incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde, Kıta Avrupası ve Anglo Amerikan hukuk sistemlerinde basın yolu ile kişilik haklarının ihlaline ilişkin yaklaşımlar ele alınmıştır. Kişilik hakkı ihlallerinin unsurları, hukuka uygunluk koşulları, ihlal türleri ve bu ihlaller neticesinde doğan sorumluluk ile başvurulacak hukuki yollar Kıta Avrupası ve Anglo Amerikan hukuk sistemleri çerçevesinde ayrı ayrı incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise hem Türk hukuku hem de farklı hukuk sistemlerindeki uygulamalara ilişkin analiz yapılmış ve ortaya çıkan sonuçlar eleştirel bir bakış açısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basis of our study is the basic principles of the violation of personal rights through the press. Our study consists of three parts except the introduction and conclusion sections. In the first part, freedom of the press and its historical development is investigated. At the same time historical process of press law that comes into existence as a natural consequence of its protection is explained. In addition, both international and Turkish law sample decisions are discussed in order to describe the limitations of freedom of the press within the framework of personal rights. At the second part of our study, In Turkish law, violations of personality rights through the press and legal responsibility were tried to be explained. In this context, firstly the types of violations of personality rights and the elements of these violations are detailed. Then, the legal compliance conditions of the publications were evaluated and the“legal responsibility”issue was discussed. Additionally, information on the legal liability and the parties to the responsibility has been given, and then the ways of eliminating these violations, that is, the legal ways applied in practice, have been examined. In the third and final section, approaches to the violation of personality rights through the press in the Continental Europe and Anglo American legal systems are addressed. The elements of violations of personality rights, the conditions of compliance with the law, the types of violations and the legal remedies for liability arising from these violations have been examined separately on the Continental European and Anglo American legal systems. At the conclusion part, practices of both Turkish law and different legal system applications were analyzed and results were assessed with a critical perspective.