Uluslararası Hukukta devletlerin egemen eşitliği ilkesi
The principle of sovereign equality of states in International Law
- Tez No: 482084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Devletlerin egemen eşitliği ilkesi, geçmişten günümüze uluslararası hukuk sistemi içerisinde temel bir ilke olarak kabul edilmektedir. Ancak ilkenin geçerliliği, güncel durumda küresel toplumsal ilişkilerde meydana gelen değişimlerle birlikte sorgulanmaya başlanmıştır. Bu çalışma öncelikle egemen eşitlik ilkesini, tarihsel süreç içerisinde üzerinde anlam kazandığı maddi koşullarla birlikte açıklamaktadır. Kapitalist üretim ilişkilerinin gelişiminin ve bununla birlikte oluşan yeni iktidar yapılarının incelenmesi bu açıklamada önceliklidir. Sonra ise ilkenin geçirdiği değişimleri ve günümüzdeki küresel ilişkiler bakımından geçerliliğini, daha önce yaptığı incelemeye uygun olarak aynı ilişkilerdeki değişim üzerinden denetlemektedir. Bunu yaparken de ilkeye istisna/aykırılık oluşturan güncel uluslararası hukuk konseptlerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
From past to present, the principle of sovereign equality of states, has been accepted as a fundemental principle within the system of international law. Nevertheless, validity of the principle has started to be questioned along with the emergence of current changes in global social relations. Initially, this study explicates the principle of sovereign equality, along with material conditions which have given its meaning throughout the historical process. Primary aim of relevant explication is to scrutinize the development of capitalist relations of production and the new power structures arising from it. Afterwards, the research employs the same method for interpretation of principle's recent variation and its validity for contemporary global relations. In this context, it focuses on the current international law concepts which constitute exception/opposition to the principle.