İbâdât bağlamında İbn Abbâs'ın fıkıh mezhepleri üzerindeki etkisi
Ibn Abbas's influence on the schools of islamic jurisprudence in the context of worships
- Tez No: 482083
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu yüksek lisans tezi, ʽAbdullâh b. ʽAbbâs'ın ibadat konularında fıkıh mezhepleri üzerindeki etkisini, Hanefî, Mâlikî, Şâfiʽî, Hanbelî, Zâhirî ve İmâmiyye gibi önemli mezheplere kaynaklık etmesi yönüyle ele almaktadır. Tez, Giriş ve Üç Bölüm'den oluşmaktadır. Giriş kısmı, tezin içerik ve yöntemine dair ve aynı zamanda ʽAbdullâh b. ʽAbbâs hakkında ana hatlarıyla bilgiler vermektedir. Birinci bölüm, muhtelif İslam hukuk ekollerinin ʽAbdullâh b. ʽAbbâs'a nispet edilen aynı konuda farklı görüşlere dayanarak, farklı ictihadi sonuçlara ulaştıkları konuları incelemektedir. İkinci bölüm, muhtelif İslam hukuk ekollerinin ʽAbdullâh b. ʽAbbâs'a ait olan aynı konuda aynı görüşe dayanarak, aynı ictihadi sonuca ulaştıkları konuları ele almaktadır. Üçüncü bölüm, münferiden bir İslam Hukuk Ekolünün ʽAbdullâh b. ʽAbbâs'a ait olan aynı konudaki aynı görüşe dayanarak, aynı ictihadi sonuca vardığı konuları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This master thesis deals with influence of ʽAbdullâh b. ʽAbbâs on fıqh schools on worship issues in terms of being a source of important Islamic Schools of Law as Hanafi, Maliki, Shafii, Hanbali, Zahiri and Imamiyya Schools. The thesis comprises of an introduction and three chapters. The introduction gives information about the content and method of the thesis and at the same time general information about ʽAbdullâh b. ʽAbbâs. The first chapter examines subjects where various Islamic Schools of Law reach different legal consequences based on different opinions of ʽAbdullâh b. ʽAbbâs on the same subject. The second chapter deals with subjects where various Islamic Schools of Law reach same legal consequences based on the same opinion of ʽAbdullâh b. ʽAbbâs on the same subject. The third chapter examines subjects where an Islamic School of Law solely reach same legal consequences based on the same opinion of ʽAbdullâh b. ʽAbbâs on the same subject.