Uluslararası hukukta devletlerin egemen eşitliği ilkesi
The principle of sovereign equality of states in international law
  1. Tez No: 800802
  2. Yazar: HANSE BÜŞRA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ZEYNEP PİRİM KIZILCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
1648 Westphalia Andlaşmaları ile devletlerin egemen eşitliği ilkesi uluslararası hukukun temel bir ilkesi olarak tesis edilmiş, BM Şartı da dahil olmak üzere bir dizi çok taraflı uluslararası anlaşmada ve uluslararası hukuki ilişkiler uygulamasında yer almıştır. Günümüzde devletlerin egemen eşitliği ilkesi, uluslararası hukukun iki ayrılmaz ilkesinin birleşiminden oluşan bağlayıcı bir uluslararası hukuk normudur: devlet eşitliği ve devlet egemenliği. Egemen eşitlik ilkesi, tüm devletlerin egemen eşitliğe sahip olduğunu, ekonomik, siyasi, sosyal veya diğer nitelikteki farklılıklardan bağımsız olarak eşit hak ve görevlere sahip olduklarını ve uluslararası toplumun eşit üyeleri olduğunu teyit eder. Tez araştırmasının amacı, devletlerin egemen eşitliği ilkesinin hukuki içeriği ve modern uluslararası hukuk ilişkilerindeki uygulamasını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
With the 1648 Treaties of Westphalia, the principle of sovereign equality of states was established as a fundamental principle of international law and enshrined in a number of multilateral international agreements, including the UN Charter, and in the practice of international legal relations. Today, the principle of sovereign equality of states is a binding norm of international law, which consists of a combination of two inseparable principles of international law: state equality and state sovereignty. The principle of sovereign equality affirms that all States enjoy sovereign equality, have equal rights and duties irrespective of differences of an economic, political, social or other nature, and are equal members of the international community. The aim of this thesis is to evaluate the legal content of the principle of sovereign equality of states and its application in modern international law relations.