İslam Hukukunda finansman
Financing in Islamic Law
- Tez No: 482086
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmamızda İslâm hukukunda finansman konusunu ele aldık. Ekonomi, geniş bir bilim dalıdır ve pek çok alt dalı vardır. Bu alt dallardan birisi de finansmandır. Finansman, ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi son derece önemlidir. Ekonomik faaliyetler, insan hayatı için oldukça önemlidir ve tarihi ilk çağlara kadar uzanır. Kur'ân-ı Kerîm ve Sünnet'te ekonomik hayatın önemine ilişkin işaretler bulunmaktadır. Ayrıca Kur'an-ı Kerim ve Sünnet, ekonomik hayata dair düzenlemeler ve kurallar da koymuştur. İslâm hukukçuları da eserlerinde ekonomik hayata geniş yer vermişlerdir. Bu çalışmamızda İslâm hukukunun kaynaklarındaki finansman kavramıyla ilişkili konuları tek çatı altında işledik. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bağış amaçlı finansman yollarını inceledik. İkinci bölümde ise bir gelir elde etmek amacıyla kullanılan finansman yollarını inceledik.
Özet (Çeviri)
In this study, we discussed the nature of financing in the Islamic Law. Economy is a large science and it has a lot of branches. The financing is one those branches. The financing is very important for developing the economic activities. Economic activities are, very important for human life and its history goes to the first ages. There are signs in the Qur'an and Sunnah about the importance of economic life. In addition, the Qur'an and the Sunnah also set forth regulations and rules concerning economic life. İn other side the fuqaha have given wide places for the economic topics in their books. In this study we discussed the topics concerned with the financing under one roof. Our work consists of two chapters. In the first chapter we discussed the methods of financing based on the grant. In the second chapter we have discussed the methods of financing based on the profit.