İslam hukukunda akitlerin birleştirilmesi (Safkateyn) yasağı ve günümüz finans uygulamalarına etkisi
The prohibition of contracts integration in Islamic law (Safqateyn) and its impact on today's finance practices
  1. Tez No: 518656
  2. Yazar: MAHMUT SAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu çalışmada İslam borçlar hukukunun en temel konularından biri olan safkateyn yasağı ve bu yasağın günümüzde uygulanan faizsiz finansman araçlarına etkisine yer verilmiştir. Çalışmamız bir giriş, dört bölüm ve bir sonuçtan meydana gelmiştir. Giriş kısmında çalışmanın çerçevesini belirlemek amacıyla araştırmanın konusuna, önemine, amacına, yöntemine, sınırlandırılmasına ve daha önce yapılmış çalışmaların değerlendirilmesine yer verilmiştir. Birinci bölümde ise İslam hukukunda akitler genel teorisi ele alınarak, akitlerin tasnifi ve akit hürriyeti konuları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde safkateynin sözlük ve terim anlamları, terimleşme süreci ve literatürde işlenişi konuları kronolojik olarak incelenmiştir. Ayrıca safkateynin benzer kavramlarla ilişkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde İslam hukuk doktrininde akitlerin birleştirilmesine yer verilmiştir. Bu çerçevede safkateyn yasağının fıkhî dayanakları, mahiyeti, illeti ve akitlerin birleştirilmesine yol açan faktörler birer başlık altında incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümü, safkateyn yasağının günümüz faizsiz finans uygulamalarına etkisi konusuna tahsis edilmiştir. Bu bölümde İslamî finansman araçlarından finansal kiralama (leasing), çağdaş murabaha, sukuk, azalan müşâreke ve teverruk uygulamalarına yer verilmiştir. Çalışmamız vardığımız neticeleri içeren bir sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we discuss the“safqateyn”, which is one of the most basic subject of Islamic debts law and the effect of this prohibition on interest-free finance instruments which is applied nowadays. Our work consists of an introduction, four chapters and a conclusion. In the introduction, the subject of the research, its importance, purpose, methodology, limitations and evaluation of previous studies have been tackled in order to determine the framework of the study. In the first chapter, the general theory of the contracts in Islamic law is discussed and classification of contracts and the liberty of contract have been emphasized. In the second chapter, the dictionary and term meanings of the“safqateyn”and some themes such as its conceptualization process and its processing in literature have been examined chronologically. In addition, the relation of“safqateyn”with similar concepts has been discussed. In the third chapter, the integration of the contracts in the doctrine of Islamic law has been dealt with. In this framework, the juridical foundations of the“safqateyn”ban, its nature, causes, and the factors that led to the unification of contracts were examined under separate titles. The fourth chapter of the work was devoted to the influence of the“safqateyn”ban on today's interest-free finance practices. In this chapter, we have examined Islamic finance tools such as leasing, contemporary murabaha, sukuk, decreasing corporation (muşaraqa) and tawarruq practices. Our work has been completed with a conclusion section containing the results we reached.