İslam hukukunda tasarrufa dayalı finansman sistemi ve sistemin enflasyon açısından değerlendirilmesi
Savings-based financing system in Islamic law and evaluation of the system in terms of inflation
- Tez No: 996278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL LİV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tasarruf finansman sistemi İslami finansman yöntemleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Sistemin İslam hukukuna göre değerlendirmesi yapılırken fıkhi temelleri yanı sıra paranın durumu, değeri, değer kaybı açısından da değerlendirilmesi önem arz etmektedir. İçinde yaşadığımız çağda parayı en fazla etkileyen olayların başında şüphesiz enflasyon gelmektedir. Çalışmada tasarruf finansman sistemlerinin enflasyon açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla girişten sonra başlayan ikinci bölümde sistem İslam hukuku açısından ele alınmıştır. Bunun için öncelikle sistemin yapısı ve işleyişi üzerinde durulmuş, mevcut yöntemler İslam hukuku açısından değerlendirilmiştir. Bölümün sonunda öne sürülen fıkhi dayanaklar ve yorumlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde enflasyon konusu üzerinde durulmuş, zararları ve çözüm yolları belirlenmeye çalışılmıştır. Enflasyon farkı alınması konusunda mezhep görüşlerine ve güncel görüşlere bu bölümde yer verilmiştir. Dördüncü bölümde tasarruf finansman sistemi enflasyon açısından değerlendirilmiştir. Enflasyonun etkileri, enflasyondan korunmak için alınan veya önerilen yöntemler İslam hukuk ilkelerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The savings finance system holds an important place among Islamic financing methods. When evaluating the system according to Islamic law, it is important to assess not only its fiqh foundations but also the status of money, its value, and its loss of value. In the age we live in, inflation is undoubtedly one of the events that most affects money. The study aims to evaluate savings finance systems in terms of inflation. For this purpose, the second section, which begins after the introduction, examines the system from the perspective of Islamic law. To this end, the structure and functioning of the system were first examined, and existing methods were evaluated from the perspective of Islamic law. The legal bases and interpretations presented at the end of the section have been addressed. The third section focuses on the topic of inflation, attempting to identify its harms and possible solutions. This section covers sectarian views and current opinions on the issue of inflation adjustments. In the fourth chapter, the savings finance system is evaluated in terms of inflation. The effects of inflation and the methods adopted or recommended to protect against inflation have been evaluated according to the principles of Islamic law.