İslam fethine kadar Hire şehrinin Arap kültüründeki yeri ve önemi
The place and importance of Hirah in Arabic culture untilthe Islamic conquest
  1. Tez No: 482163
  2. Yazar: MAHMUT ESMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHFUZ SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
“İslam Fethine Kadar Hîre Şehri'nin Arap Kültüründeki Yeri ve Önemi”adlı çalışmada, Hîre şehrinin kuruluşundan İslam fethine kadar olan dönem incelenmektedir. Bu kapsamda, söz konusu dönem içerisindeki siyasî, sosyal, kültürel faaliyetlere dair bilgiler verilmektedir. Çalışmanın temel amacı, kültürel hayat ve eğitim faaliyetlerinin açıklanması olarak belirlenmiştir. İlk olarak, Hîre'nin siyasî hayatına kısaca yer verilmiştir. Akabinde şehrin demografik ve dinî yapısından söz edilmiş, Hicaz bölgesi ile ilişkilerine de değinilerek İslamiyet öncesi Arap kültüründeki yeri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada ilk dönem İslam kaynakları, arkeolojik veriler ve çağdaş araştırmalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The period from the foundation of the Hirah city to the conquest of Islam is studied in this study named“The place and importance of Hirah in Arabic Culture until the İslamic conquest”. Within this scope, political, social and cultural information are given during this period. First of all, the political life of Hirah was briefly given. The main aim of the study was defined as explain of the cultural life and educational activities. In addition, the demographic structure and religious structure of the city was mentioned, and the city's relations with the Hicaz region have been touched upon and its place in pre-Islamic Arab culture has been revealed. In the study, early Islamic sources, archaeological data and contemporary research were used.