Yaratma, tanrı ve zaman bağlamında Thomas Aquinas'ta evrenin sonsuzluğu problemi
Eternity of the world in Thomas Aquinas within the context of creation, god and time
  1. Tez No: 482164
  2. Yazar: FİLİZ DİDEM ÇOBAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Thomas Aquinas döneminin önde gelen düşünürlerinden biridir. Hem Aristoteles yorumları ile, hem de kendine özgü düşünceleriyle öne çıkmaktadır. Evrenin sonsuzluğu problemi ise hem teolojik hem de ontolojik açıdan büyük öneme sahiptir. Bu problemin etraflıca ele alınabilmesi için zaman, Tanrı, yaratma kavramları incelenmeli ve bu açıdan evrenin sonsuzluğu problemi tekrar incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Thomas Aquinas is one of the prominent thinkers of his era. He is famous for both his commentaries on Aristotle and his own thought. Eternity of the world is an important problem for both theology and ontology. To review this problem, one should investigate time, God, creation and then come back to the eternity of the world.