Dislocated islanders and shattered identities in the postcolonial english novel: Lord Of the Flies & Wide Sargasso Sea
Sömürgecilik sonrası İngiliz romanında yerinden ayrılan adalılar ve parçalanmış kimlikler: Sineklerin Tanrısı & Geniş, Geniş Bir Deniz
  1. Tez No: 482162
  2. Yazar: NİLÜFER DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sömürgeciliğin kendi topraklarında baskı altına alınan ve istismar edilen milyonlarca insana çok ciddi zararlar verdiği bilinse de, Sömürgecilik sonrası dönem, bunun sömürgeciler üzerindeki ters etkilerini de göstermektedir. Bu tezin amacı bu etkileri William Golding'in Sineklerin Tanrısı ve Jean Rhys'in Geniş, Geniş Bir Deniz isimli eserleri aracılığı ile Sömürgecilik sonrası dönem çerçevesinde incelemektir. İkinci nesil sömürgeciler bu çalışmanın merkezine alınmıştır ve ruhani evsizlikleri, terk edilmişlik duyguları ve güçlerini kaybetmiş olmaları özellikle vurgulanmıştır. Yer değiştirmenin ve ötekileştirilmenin sonuçları, hastalık ve işgal kavramlarına bağlı olarak bu çalışma içinde detaylı bir biçimde incelenecektir. Ada imgesi yalnızlaştırılan ve dışlanan kimliği temsil etmek üzere seçilmiştir. Aynı zamanda bu araştırmayı tamamlarken, tarihi arka plan olarak Sömürgecilik ve Sömürge Sonrası Dönem açıklanacaktır. Sarsılmış kimliği tartışabilmek adına kuramsal çerçeve üzerine, 'öz' ve 'diğeri' kavramlarının altını çizen bir çalışma da yapılacaktır. Bu incelemelerin sonucunda kimlik bunalımı ve bu tedirgin kimliğe katkıda bulunan faktörler detaylı bir biçimde açıklanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Even though Colonialism is known to cause severe damage on millions of people who had been exploited and oppressed in their own homeland, Postcolonialism demonstrates the adverse impacts of it on Colonials as well. The aim of this thesis is to examine these impacts within a Postcolonial perspective through Lord of the Flies by William Golding and Wide Sargasso Sea by Jean Rhys. One focus of this study is the second generation colonials with special emphasis on their spiritual homelessness, feelings of being deserted and loss of power. The consequences of dislocation and alienation will be studied throughly in this study in relation to the concepts of sickness and intrusion. Island imagery is chosen as a represantation for the isolated and alienated self. While completing this research, a historical background will also be explained in terms of Colonialism and Postcolonialism. In order to discuss the shattered identity a theoretical framework will also be presented, underscoring the notions of 'self' and 'other'. As a result of these examinations, identity crisis and factors contributing to the formation of a troubled identity will be explained thoroughly.