Güveni kötüye kullanma suçu (TCK md. 155)
The crime of breach of trust (Turkish Penal Code article 155)
- Tez No: 482165
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Güveni kötüye kullanma suçu TCK'da malvarlığına karşı suçlar bölümü altında 155. maddede düzenlenmiş olup madde uyarınca bu suç; kişinin zilyetliği kendisine devredilen mal üzerinde devir amacı dışında tasarrufta bulunması veya devir olgusunu inkar etmesi hali olarak tanımlanmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmamızda öncelikle suç hakkında genel bilgi mahiyetinde; suça ilişkin kavramsal çerçeve, suçun tarihi gelişimi ve suçla korunan hukuki değer ifade edilmiş, sonrasında suçun temel ve nitelikli hali açıklanmış, son olarak ise kusurluluk, cezalandırılabilirliğin diğer koşulları, suçun özel görünüş biçimleri, yaptırım ve yargılama hükümleri ve suçun unsurlarının daha iyi anlaşılabilmesi için bağlantılı suçlarla karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Çalışmamızın yazımı esnasında doktrinden ve yargı kararlarından faydalanılmış, yakın zamanda değişen kanun maddeleri ve bunların getirdiği yenilikler de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of breach of trust, which is regulated in the article 155 and under the“Offences against Property”section of Turkish Penal Code, is defined thereunder as a person either acting against the purpose of possession on a property on which he has been rendered as a possessor or denying the phenomenon of the transfer. In this study consisting of three chapters; conceptual framework, historical background and the legally protected interest have been primarily expressed, following with the detailed explanation of basic and major forms of the crime, and lastly, special forms of aspect, culpability, other requirements of punishability, sanction theory, and for a better understanding on elements of the crime, comparison with relevant crimes have been included. During the writing, doctrine and court decisions were benefited and newly changed articles and the changes that those articles brought were examined.