Kadın meselesi bağlamında Sevgi Soysal ve Simin Danışver'in romanlarında karşılaştırmalı bir inceleme
Comparative review of Simin Danışver and Sevgi Soysal's novels i̇n the context of women i̇ssues
- Tez No: 482200
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yıllar boyunca tarihi, siyasi, toplumsal ve edebi etkileşimin içinde olan iki komşu ülke, İran ve Türkiye üzerine bilimsel ve edebi anlamda karşılaştırmalı çalışmalar, iki toplumun birbirlerini tanıması gelecekte oluşan ilişkiler ve etkileşimler açısından her iki ülkeye yararlı olabilmesi açısından son derece önem taşımaktadır. Edebiyat, toplumun büyük bir kısmına hitap edebilmekle beraber aynı zamanda hem halk ve hem aydın kesimin dili olma özelliğinden dolayı, bu etkileşim ve ilişkide büyük bir görev üstlenmektedir. Kadın meselesi, kadınların toplumdaki yeri ve görevi, günümüzde dünyanın en önemli meselelerinden biri olmakla beraber her iki ülkenin de önemli konularından biridir. İran edebiyatının ilk kadın romancısı Simin Danişver ve Türkiye çağdaş edebiyatının önemli kadın yazarı Sevgi Soysal, eserlerinde kadınların toplumdaki yerine ve yaşadıkları sorunlara ve meselelerine yoğun bir şekilde yer vermiştir. Bu iki yazarın kadın meselesi üzerine olan düşüncelerini kıyaslamak, aslında iki komşu ülke, İran ve Türkiye toplumunun bu meseleye bakış açısını tespit etmek ve tematik olarak ortaya koymak demektir. Bu çalışmada iki yazarın hayatı, sanat anlayışı ve kendi ülkelerinin modern edebiyatındaki yeri araştırılmış, kadınların kendi toplumunda yaşadıkları sorunlar ve istekleri hakkında bakış açıları eserlerinden hareketle incelenmiştir. İki toplumun birçok yönden benzer gelenekler, adetler ve kültür göz önünde bulundurularak her iki yazarın romanlarındaki görüşleri, iki toplumun kadın kısmının aydın üyeleri olarak ele alınmış, kadınların hem geleneksel, hem modern toplumun bağlamında görüşleri ve fikirleri tespit edildikten sonra birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Preparing scientific and literary comparative studies on countries as Iran and Turkey, which had a long term political, social and literary interactions, can help societies to know each other and be helpful for the relationships that from will be happen in the future for both countries. As literature can appeal to the variety of society and being the language of both public and intellectual that can consider the most important role in that relationships. The issue of women, the place and duty of women in the society, is one of the most important issues of the world today and one of the important issues of both countries. The first female writer of Iranian literature, Simin Danishver and the important female writer of the contemporary of Turkish literature, Sevgi Soysal, has concentrated on the placement and the social problems of the women in the society. Comparing the thoughts of issue of these two writers is to identify and thematically reveal the point of view of the two neighboring countries, Iran and Turkey's society. The aim of this study is to investigate the two writers's lives, their conceptions of art and their placement in modern literature and as well were examined their perspectives on the problems and desires of women in their societies.