Asya Hun Devleti döneminde tekstil materyalleri ve giyim - kuşam
Textile materials and costumes in Asian Hun Period
- Tez No: 482212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖZDE SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Clothing Industry, Folklore, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tezimizde Asya Hun Devleti zamanında yaşayan Türklerin giyim kuşamı hakkında tespitler yapılmasının yanı sıra dönemin tekstil malzemeleri anlatılmıştır. Bu doğrultuda Asya Hun Devleti'nin siyasi tarihi hakkında kısa bilgi verildikten sonra kültüründen, komşuluk ilişkilerinden, devrin iklim ve coğrafi şartlarından bahsedilmiştir. Anlatılan bu konuların etkisiyle Hunlarda oluşan yaşam şeklinin bir tezahürü olarak ortaya çıkan kültürün, giyim kuşama ve tekstil materyallerine etkisi ve katkısı üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın hazırlanmasında birçok yerli kaynak kullanılmıştır. Arkeolojik kazı ve buluntulardan elde edilen verilerin aktarımıyla beraber yakın zamanda ulaşılan veriler için farklı dillerdeki yabancı kaynaklara başvurulmuştur. Hunların hâkimiyet coğrafyasında yapılan yeni arkeolojik kazılarla elde edilen bilgiler, o dönemde yazılan kaynaklarla ve devam eden Türk giyim tarzının kültür kökleriyle harmanlanmış, kadim giyim şekilleri ve değişimler nedenleriyle anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise buluntular, yazılı kaynaklar ve diğer tüm veriler ışığında, o dönemde mümkün olan tekniklere en yakın şekilde elde edilebilecek yöntemlerle dokunan, boyanan, işlenen, dikilen ve süslenen birer adet“Kağan”ve“Hatun”giyimleri örneklemesi çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we tried to explain how clothing was made and which textile materials were used in Asian Hun Period. In this respect, short political history is emphasized, state organization, culture, climatic conditions and relations with neighbors and their effect on the Huns are mentioned, how they form a life, and the effect on the cultures, clothing-dressing and textile materials that emerged as a manifestation of these living conditions and its contribution. As the thesis emerged, many indigenous sources we reused. Apart from the domestic resources used, different foreign sources have been applied for the data obtained in recent years in the expression of the data obtained from archaeological excavations and finds. The information obtained with the new archeological excavations in the hunting areas has been tried to be explained by the sources written at that time and the old clothing patterns and changes blended with the culture roots of the on going Turkish clothing style In the last part of the thesis, samples of“King”and“Quenn”clothing, which were woven, dyed, processed, planted and adorned with the methods that can be obtained in the closest possible way to the techniques available at that time, were tried to be taken out in the finds, written sources and all other data.