İlk dönem İslam tarihinde Nusaybin ve Nusaybin Akademisi
Nsibis and the Academy of Nsibis in the first period of İslamic history
  1. Tez No: 482211
  2. Yazar: BEDİHA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde Nasturiliğin gelişmesi ve yayılmasında önemli etkileri bulunan Nusaybin Akademisi konu edilmiştir. Nusaybin şehrinin Pers İmparatorluğu ve Roma İmparatorluğu arasındaki sınır şehri pozisyonun akademinin gelişimi üzerindeki üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Bunun yanında Nusaybin Akademisi üzerinde önemli etkileri bulunan diyofizitçiler ile monofizitçiler arasındaki tartışmalara da değinilmiştir. Roma İmparatorluğu ile ayrı düşen diyofizitçiler Persler tarafından alınmış olan Nusaybin şehrindeki akademiyi canlandıracak ve bu şekilde Hıristiyanlığın şarklılaşmış kolu olarak bilinen Nasturilik ortaya çıkacaktır. Bu tezde aynı zamanda Akademinin iç yapısı, işleyişi öğrenciler ve öğretmenler arasındaki ilişki de incelenmiş böylelikle akademiye dair bütünlükçü bir bakış yakalanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We focused on Nsibis Academy which had important affects on development and spread of Nestorianism which is known as easternized form of Christianity in this thesis. Nsibis' position as a border city between Persian and Roman empires had a crucial role in development of the academy. Besides that the issue of the debates between monophysitism and diophysitism is focused in the thesis. This debate has been an important point for our study. It should also be mentioned here that their theological perspectives accused as heretical in councils which were backed by Roman Empire. Under these circumstances their migration to Nsibis Academy which was taken by Persians resulted in the creation of Nestorianism as the easternized form of Christianity. On the other hand we also studied the domestic functionings of the academy.