Tiyatro yazarı olarak Reşat Nuri Güntekin
As a theater writer Reşat Nuri Güntekin
- Tez No: 482213
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT KARAGÜLLE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 365
Özet
Reşat Nuri Güntekin (1889-1956), Türk edebiyatında romancılığıyla bilinen bir yazardır. Ancak kendisi, sadece roman türünde değil, tiyatro türünde de başarılı eserler üretmiş ve kendi döneminin önemli oyun yazarlarından biri olmuştur. Tiyatro alanındaki çalışmaları sadece oyun metni yazarlığıyla kalmamış, tiyatro hakkında fikirler üretmiş, tiyatro eleştirmenliği yapmış ve çeşitli tiyatro kurumlarında görev yapmıştır. Yazarın oyunlarında toplumun her kesimi kendisine yer bulmakla birlikte daha çok orta sınıf ve memur kesimi işlenmiştir. Ele aldığı konularda özellikle orta sınıf ailelere dikkat çeken Reşat Nuri, aileyi toplumsal değişimlerin merkezine oturtmuştur. Batılılaşma, sınıf atlama ve şehirleşme üzerinden verilen değişim, aileyi genellikle yozlaşmaya veya trajik sonlara götürmektedir. Oyunlarda ayrıca ideolojik temalar da bulunmaktadır. Erken Cumhuriyet döneminden itibaren yeni rejime entegre olacak şekilde yaratılan vatandaş tipi ve yeni devlet düzeni üzerine yazılan oyunlar mevcuttur. Dolayısıyla Reşat Nuri'nin oyunlarında dönemin edebî kanonu bağlamında değerlendirmeler yapmak mümkündür. Reşat Nuri'nin tiyatro eserleri yapı bakımından değerlendirildiğinde karşımıza tiyatro tekniğine hâkim bir yazar çıkmaktadır. Henüz çocukluk yaşlarından itibaren tiyatroya ilgili duymuş, gençlik yaşlarında tiyatro üzerine yazılar yazmaya başlamış ve daha sonra oyunlar kaleme almış bir yazar olan Reşat Nuri Güntekin, Türk tiyatro edebiyatında değerli bir oyun yazarı olmayı başarabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reşat Nuri Güntekin (1889-1956) is a popular writer in Turkish literature known for its novelty. However, he has produced successful works not only in the form of novels but also in theater form, and has become one of the important theater writer of his era. Reşat Nuri, who has worked in every field of the theater and likes it as a passion for the theater, wrote the game script, studied on the theater, wrote critique on about theater and worked in the theater institutions. In the writer's plays, the middle class and the civil servant segment are processed together with all the subjects in the society. Reşat Nuri, who draws attention to families especially from middle classes in his discussions, has put the family at the center of social changes. The change over westernization, to go up into higher class, and urbanization often leads to degeneracy or tragic endings. There are also ideological themes in the games. Since the early Republican era, there are games on the new citizen type and the new state regime to integrate the new regime. In this respect, it is possible to make evaluations in the context of the ideological discourse and literary canon of Reşat Nuri's plays.