Franz Liszt'in, operalar üzerine yazdığı piyano transkripsiyonları ve parafrazların incelenmesi
Examination of piano transciptions and paraphrases written by. Franz Liszt on opera
  1. Tez No: 482226
  2. Yazar: OLGA ROTARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SİBEL KUDATGOBİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, XIX. yüzyılın en önemli bestecilerinden biri olan F. Liszt'in tanınmış operalar üzerine yazdığı piyano transkripsiyon ve parafrazları tarihsel ve kültürel açıdan incelenmiştir. Transkripsiyon, parafraz ve fantezi gibi terimler konusunda Antik dönemden günümüze dek yaklaşımlar ve yapılan araştırmalar ele alınmıştır. Bu terimleri açıklamak ve netliğe kavuşturmak amacıyla geniş bir araştırma yapılmış ve oldukça zengin örnekler verilmiştir. Bestecinin teknik açıdan piyanoya yaptığı katkılar ve müziğe sağladığı yenilikler üzerinde durulmuştur. Bu çalışma sayesinde, piyanistler konser repertuvarlarını iyileştirebilecek ve zenginleştirebileceklerdir. Bu tez çalışmasında, konuyla ilgili makaleler, kitaplar, mektuplar, yabancı yayın ve tezler, ansiklopedilerden ve internette yer alan kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; Franz Liszt's, who is one of the most composers of XIX'th century, piano transcriptions and paraphrases, which he composed based on the mostdistinguished operas, have been examined from a historical and cultural perspective. Approaches and conducted studies from ancient period to modern day has been handled regarding terms such as transcription, paraphrase and fantasy. In order to describe and clarify these terms, an extensive research has been conducted and many examples have been provided. Contributions to piano in a technical aspect and innovations to music by the composer have been emphasized. Thanks to this study, pianists will be able to improve and enrich their concert repertoires. Papers, letters, foreign publications and thesis, encyclopedias and sources available on the internet have been used in this thesis work.