Franz Liszt'in kendi liedleri ve Schubert transkripsiyonlarının karşılaştırılmaları
The comparison of Liszt's own lieds and schubert's lieds that adopted to piano by Liszt
  1. Tez No: 146880
  2. Yazar: AYÇA ÖZTARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. LALE FERİDUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
oz Bu araştırmada, romantik dönemde lied formunun hangi boyuta ulaştığını, piyano eşliğinin ne derece destekleyici hatta betimleyici unsur haline geldiğini, ayrıca alman lied dokusunun lied tekniğine getirdiği yenilikleri, dönemin lied ustası olarak bilinen Schubert'in liedlerinin Liszt tarafından piyanoya uyarlanmış hali ile Liszt 'in kendi liedlerini de inceledim. Liszt'in Schubert lied transcript' lerini ilk dinlediğim zaman çok etkilendim. Schubert'in benzersiz melodilerine eşlik eden kendine has virtiözik pasajlarla değişik bir anlatım kazanmış olan bu liedleri repertuarıma almak istedim. Schubert' in sadelik içeren inanılmaz melodi ve eşliklerinin görkemiyle Liszt'in parlak teknik içeren transcript 'lerini karşılaştırmak ve Liszt'in kendi yazdığı liedleri inceleyip,Liszt'in liedlere bakış açısını, transcript' lerindeki başarısı ile kıyaslayarak bir sonuca varmayı amaçladım. Bestelemiş olduğu pek çok piyano ve orkestra yapıtları ile tanınan büyük besteci Liszt'in ses müziği alanında çok az duyulmuş olmasını göz önüne alarak, bu yönünü de tanıtmak, ortaya çıkartmak amacıyla bu tezi hazırladım.
Özet (Çeviri)
oz Bu araştırmada, romantik dönemde lied formunun hangi boyuta ulaştığını, piyano eşliğinin ne derece destekleyici hatta betimleyici unsur haline geldiğini, ayrıca alman lied dokusunun lied tekniğine getirdiği yenilikleri, dönemin lied ustası olarak bilinen Schubert'in liedlerinin Liszt tarafından piyanoya uyarlanmış hali ile Liszt 'in kendi liedlerini de inceledim. Liszt'in Schubert lied transcript' lerini ilk dinlediğim zaman çok etkilendim. Schubert'in benzersiz melodilerine eşlik eden kendine has virtiözik pasajlarla değişik bir anlatım kazanmış olan bu liedleri repertuarıma almak istedim. Schubert' in sadelik içeren inanılmaz melodi ve eşliklerinin görkemiyle Liszt'in parlak teknik içeren transcript 'lerini karşılaştırmak ve Liszt'in kendi yazdığı liedleri inceleyip,Liszt'in liedlere bakış açısını, transcript' lerindeki başarısı ile kıyaslayarak bir sonuca varmayı amaçladım. Bestelemiş olduğu pek çok piyano ve orkestra yapıtları ile tanınan büyük besteci Liszt'in ses müziği alanında çok az duyulmuş olmasını göz önüne alarak, bu yönünü de tanıtmak, ortaya çıkartmak amacıyla bu tezi hazırladım. ABSTRACT In this research I examined how far the lied form had gone during Romantic period and how the piano accompaniment becomes a supporting and defining element, German lieds' contribution to the innovation of lied technique and I also examined the era's lied master Schubert's lieds that adopted to piano by Liszt, and Liszt's own lieds. I was very much impressed when I first listened to Liszt's transcriptions of Schubert's lieds, 1 wanted them to add to my repertory which have original virtuosic passages that accompanied to Schubert's unique melodies. My objective was to come to a conclusion by comparing Liszt's point of view to the lieds as well as his success at his transcriptions with Schubert's unadorned and yet magnificent melodies and piano accompaniments perfectly united with Liszt's brilliant technique. I also wanted to present and emphasize Liszt's less known side, vocal music, which is overshadowed by his own piano and orchestral compositions. m