Franz Liszt'in piyano tekniğine etkisi kapsamında paganini etüdlerinin incelenmesi
Examining Franz Liszt's paganini etudes in the context of his influence on the piano technique
  1. Tez No: 175001
  2. Yazar: BORA ATEŞYAKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. OYA ÜNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, 19. yüzyılın virtüöz piyanist ve bestecisi F. Liszt'in piyano tekniğine getirdiği yenilikler kapsamında, piyano edebiyatmda üst düzey bir virtüözitenin ve modern piyano tekniğinin başlangıcı olarak kabul edilebilecek Paganini Etüdlerinin piyano tekniği, form ve armonik açıdan incelenmesi ve bu konularda araştırmacı ve yorumculara referans olabilecek Türkçe bir kaynak oluşturması amaç edinilmiştir. F.Liszt, 1831 yılında Paganini'nin konserlerini dinledikten sonra onun kemanda gerçekleştirmiş olduğu teknik gelişim hamlesini piyanoda uygulamak istemiştir. Paganini'nin bazı Kaprisleri'nden ve ikinci Keman Konçertosu' ndan alıntılar yaptığı piyano uyarlamaları, o güne kadar görülmemiş düzeyde bir teknik yemliği ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, onun Paganini 'den etkilenmesi modern piyano tekniğinin başlangıcı için bir dönüm noktası sayılabilir. Başta Paganini Etüdleri ve diğer Etüdleri, üst düzey bir virtüözite gerektiren ve teknik bakış açısıyla daha önce görülmemiş yenilikleri barındıran yapıtlar olarak piyano edebiyatında önemli bir yere sahiptirler. Günümüze kadarki piyano literatüründe bu etütlerin -ki Liszt bunları“Transcendante”(en mükemmel, insanüstü) olarak adlandırmıştır- üstüne çıkan piyano yazısı nadirdir. Fakat bu eserler de dahil olmak üzere Liszt'in eserlerini, sadece teknik açıdan güçlük içermeleriyle değerlendirmek ve küçümsemek, önyargılı bir bakış açısıyla ona haksızlık etmek olur. Liszt'in 20. yüzyıl müziğinin hazırlayıcısı ve Chopin' le birlikte modern piyano tekniğinin kurucusu olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Piyano çalmada tüm vücut elemanlarını çalışa katarak sonoritenin yeni boyutlarını ortaya çıkartmış ve serbest çalış tekniğini geliştirmiştir. Özellikle de piyanoda yapılabilecekleri ayrıntılı bir şekilde irdelemiş ve enstrümanı tam bir orkestral çalgı haline getirerek piyanonun sınırlarını zorlamıştır.11 Bu çalışma üç ana bölüm altında toplanmıştır. Birinci bölümde, piyano tekniği genel bir bakışla tarihsel gelişim süreci içerisinde herhangi bir pedagojik gelenek ve okul göz önüne alınmadan incelenmiştir. İkinci bölümde Liszt'in piyano tekniği, müzikal stili, öğretmenliği ve Paganini Etüdleri dışında bazı önemli solo piyano eserleri genel olarak incelenerek Piyano tekniği üzerindeki etkisi ortaya koyulmuştur. Üçüncü ve son bölüm ise Liszt'in Paganini Etüdlerinin ayrıntılı bir incelemesini kapsamaktadır. Betimsel bir alan araştırması ve müzikal çözümleme yönternlerinin kullanıldığı bu çalışmanın evreni“Piyano çalma tekniği”ve“Franz Liszt'in Piyano eserleri”dir. Bu evreni temsil ettiği düşünülen örneklem ise“Franz Liszt'in Piyano tekniği”ve onun“Paganini Etüdleri”dir. Bu araştırmanın kapsamında, yazılmış ve yazılmamış veri kaynaklarından, ayrıca araştırmacının kendi uygulama ve çalışmalarının sonucu olan deneyimlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work will be to examine F. Liszt's Paganini Etudes, which can be considered as the beginning of a supreme virtuosity and modern piano technique in the piano literature. This will be done by examining three aspects of his work, namely the piano technique, form and the harmony. It wishes to be a reference work in Turkish for both scholars and interpreters who are interested in this subject. F. Liszt listened to Paganini's concerts in 1831 and after that he aimed at achieving the same technical progress on piano that Paganini reached on violin. Liszt displays an unmatchable innovation of piano technique in his piano transcriptions of Paganini's Caprices and his Second Violin Concerto. In that context one can see Paganini's influence on Liszt as a turning point for the modern piano technique. Liszt's Etudes and among them especially his Paganini Etudes occupy an important place in the piano literature. They necessitate a high level of virtuosity and are full of innovation regarding the piano technique. It is very rare to find an example in the piano literature until our day that can exceed the level of these Etudes and Liszt calls them apply transcendante. Nevertheless it would be unfair to judge his works by considering them to be merely technically diffucult pieces. It shouldn't be forgotten that Liszt was a forrunner of the 20th century music who prepared its roots. Liszt and Chopin are together the founder of the modern piano technique. Liszt started using all parts of his body while playing the piano, in order to reach new dimensions in sonority and improved a free playing style. He examined the possibities of piano thoroughly and pushed this instrument to its limits by using it as an orchestral instrument. This work is divided under three main chapters. In the first chapter piano technique will be examined from a general point of view without locating it in its place in the historical process of improvement or in the pedagogical tradition. In the second chapter Liszt's piano technique, his musical style, his teaching and his solo piano works other than the Paganini Etudes will be examined in order to reveal his influence on the modern piano technique. The third and the last chapter will investigate Liszt's Paganini Etudes in detail. The universe of this work is one that approaches technique of piano playing and Franz Liszt's piano works by explaining practical matters of piano playing and by making musical analyses. In the heart of this universe lies F.Liszt's piano technique and his Paganini Etudes. This work results from written and non- written sources on this subject, as well as the experiences of its writer on the same issue.