Kumköy- Karaburun (İstanbul) arasındaki Karadeniz Akaçlama havzasının ekolojik analizi
Ecologic analysis of the Black Sea drainage basin between Kumköy and Karaburun (İstanbul)
  1. Tez No: 482233
  2. Yazar: OSMAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İstanbul gibi büyük metropoller başta olmak üzere insan faaliyetlerine ve hayat alanlarına sahne olan kentsel yerleşme, sanayi, madencilik, ticaret ve turizm gibi uygulamalar ile arazi kullanımlarının artması ve sınır tanımaz kapsama ulaşması doğal koşulların değişimine neden olmakta, böylece ekolojik denge bozulmakta ve degredasyonlara yol açmaktadır. Ekosistemlerde doğal dengeyi bozan insan kaynaklı faaliyetler, günümüzde tüm dünyada olduğu gibi İstanbul'da da hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Bu sorunların yaşandığı sahalardan birisi de İstanbul ili sınırlarında yer alan Kumköy-Karaburun Arasındaki Karadeniz Akaçlama Havzası'nın bulunduğu coğrafyadır. İstanbul'un Karadeniz kıyısındaki bu sahada yer yer kıyı boyunca uzanan kumul alanlarında bulunan özel bitki alanları, göletler, ekonomik açıdan değerli olan linyit kömürü çıkarım alanları, Belgrad Ormanları'nın yer aldığı Kuzey Ormanları yer almaktadır. Ayrıca çalışma sahası ve yakınlarında büyük ölçekli projeler üretilmektedir. Çalışma sahasındaki insan ve doğal çevre arasındaki etkileşimi ve etkileşimin sonuçlarını ortaya koymak, sahadaki ekolojik sorunların çözümüne dönük alınacak önlemleri saptamak amacıyla ''Kumköy-Karaburun arasındaki Karadeniz Akaçlama Havzasının Ekolojik Analizi'' isimli tez çalışması yapılmasına karar verilmiştir. Çalışma; tablolar, fotoğraflar, grafikler ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinden (CBS) faydalanılarak elde edilen haritalar ile desteklenmiş, tezin son bölümünde ise ekolojik değerlendirmelere yer verilmiş ve getirilmesi düşünülen çözüm önerilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Particularly in the big metropolises like Istanbul, applications like urban habitation witnessing life space and human activities, industry, mining, trade and tourism plus the rising land usage and its unlimited extension cause changes in the natural conditions, thereby the ecologic balance is getting destroyed and they are causing degradations. Nowadays, human-driven activities which upset natural balance in ecosystems, show rapid increase in Istanbul just like the entire world. One of the fields facing this trouble, is the region of Black Sea drainage basin which stands between Kumkoy and Karaburun located within the borders of Istanbul. In this coastal region of Black Sea, Istanbul, there extends the Northern Forests which include Belgrade Forests, where there are scattered dune areas across the coast with special plant sites, ponds and valuable brown coal mining areas. Besides, there are large scaled projects nearby the working sites. The thesis named“The Ecologic Analysis of the Black Sea Drainage Basin Between Kumkoy and Karaburun”was determined to be written up in order to present the interaction and its outcomes between humans and nature in the working site and to detect the precautions towards the ecologic problems in the area. This work was supported by charts, images, graphs and the maps created by the Geographical Information System (GIS) and the ecological evaluations were included and solution offers which were planned to implement are stated in the final part of the thesis.