Venöz kateter uygulamalarında infeksiyonun önlenmesine yönelik girişimlerin değerlendirilmesi
The Evaluation of prevention of infection in venous catheter insertion
  1. Tez No: 48225
  2. Yazar: N. EMEL HORASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
57 ÖZET Araştırma İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü, kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi servislerinde yatan 30 kontrol ve 30 deney grubu olmak üzere 60 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Periferik IV kateter uygulama sürecinde önemli olan izleme kriterleri ile birlikte değerlendirmek ve IV kateter infeksiyonlarının önlenmesinde rehber olacak öneriler geliştirmek amacıyla planlanmıştır. Araştırmada veri toplamada periferik IV kateter ile ilgili verileri kaydetmek için kullanılan periferik TV kateter takip formu kullanılmış tır. Kontrol grubunda kullanılmakta olan uygulamalar gözlenerek kayde dilmiştir. Deney grubunda hazırlanan IV kateter uygulaması, takibi ile ilgili öneriler doğrultusunda uygulamalar yapılmış ve sonuçların değerlendirilmesinde t testi, tek yönlü varyans analizi ve Multiple range testi uygulanmıştır. Periferik IV kateter uygulama sürecinde IV kateter kalış süresi, kullanılan antiseptik solüsyon, kateter pansuman tipi, ilaç uygulama sıklığı, IV set değişiminin önemli olduğu belirlenmiştir. Periferik IV ka teter uygulama sürecini izlemede venöz kateter giriş yeri kompllkasyonlar, pansuman kontrolüne ilişkili olumsuz bulgular, IV set bütünlüğü nün bozulmasına ilişkin bulguların izlenmesinin periferik IV kateter uygulamalarında etkin ve nitelikli bakım sürdürmede önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
58 This research was carried out with 60 patients hospitalized in cardiology and cardiovascular surgery services of the Cardiology Institute under Istanbul University. 30 patients formed the control group and the other 30 formed the experiment group. The research was planned for an evaluation of the Peripheric IV Catheter application process together with its significant follow-up criteria and to develop guidelines for the prevention of IV catheter infections. In data-gathering process of the research, peripheric IV catheter follow-up form was used for recording data regarding peripheric IV catheter. The applications performed on the control group were observed and recorded. On the experiment group, applications in line with the proposals regarding the follow-up of the IV catheter applications were performed and t test, unidirectional variance analysis and multiple range test were used in the evaluation of the results. In the peripheric IV catheter application process, it was established that the duration of IV catheter remaining attached, the antiseptic solution used, catheter dressing type, medication application frequency, and replacement of IV set are important It was established that in the follow-up of peripheric IV catheter application process, following up venose catheter entry complications, negative findings regarding dressing control, and findings regarding the disintegration of the IV set are important for maintaining an effective and quality care in peripheric IV catheter applications.