Migrenli hastaların ağrı algısı, anksiyete ve beden imajı doyum düzeyinin hemşirelik bakım planına rehber olacak şekilde değerlendirilmesi
Generation an appropriate care plan by determining the effects of migraine pain and other symptoms on anxiety, body image and daily living activities
  1. Tez No: 48226
  2. Yazar: GÜLSEMİN TOPBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
71 ÖZET Araştırma migren ağrısa ve diğer semptomların anksiyete, beden imajı doyum düzeyi ve günlük yaşam aktiviteierine etkisini belirleyerek uygun bakım planının geliştirilmesinde rehber olacak öneriler geliştirmek amacıyla planlanmıştır. Çalışmamız İ.Ü. Çapa Algoloji bölümünde tedavi ve muayene için başvuran migren teşhisi konulmuş 70 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde kişisel bilgi formu, durumluk ve genel anksiyete skalası, beden imajı doyum düzeyi skalası ve ağrı ve diğer semprtomlart içeren bilgi formu ve günlük yaşam aktivitelerinde aksama derecesini saptayan sorulardan oluşan anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; özel bir bilgisayarda SPSS (Statistical Package of Social Science) programında tek yönlü varyans analizi, t-testi, x2 testi ve Multiple Range testi kullanılmıştır. Hastanın ağrı algısı, anksiyete, beden imajı doyum düzeyi, kişisel özellikleri ve ağrıyı etkileyen etmenler, günlük yaşam aktiviteleri etkilenme seviyesi ile birlikte değerlendirilmiştir. Migrenli hastalarda ağn Özellikleri ve kişisel özelliklerin ağn algısı, beden imajı doyum düzeyi, anksiyete düzeyini etkileyebildiği; ağrı algısının beden imajı doyum düzeyi ve anksiyete düzeyi ile de anlamlı bir korelasyon gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY This research is planned to develop recommendations which will serve as guidelines in generating an appropriate care plan by determining the effects of migraine pain and other symptoms on anxiety, body image and daily living activities. This work has been carried out on 70 patients attended to İ.Ü. Çapa Algology Department for treatment and examination and later on diagnosed as having migraine. In order to gather that data, a personal information form, the scale of general and situational anxiety, the scale of body image satisfaction level, an information form containing pain and other symptoms and a survey form to identify the level of the effect of daily activities have been used. The data about each individual, the feature of the pain and the treatment, the individual features of factors that likely have effects on the pain, anxiety and the level of body satisfaction and the effect of anxiety and the body image satisfaction level have been discussed with the relevance of corresponding literature. SPSS (Statistical Package of Social Science) computer program was used to evaluate the gathered data by carrying out one-way analysis of variance, t-test, and Chi-square and correlation tests. It was found out that properties of pain and personal properties of migrain patients could affect pain perception, body image and anxiety level; and there is a statistically significant correlation between pain perception and body image and anxiety level.