Fotovoltaik üretim sistemlerinin şebekeye ve maliyetlere etkisinin incelenmesi
Investigation of network and cost effect for photovoltaic production systems
- Tez No: 482272
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Endüstriyel tüketicilerde birçok enerji çeşidi kullanılmaktadır. Bu enerjiler elektrik, doğalgaz ve diğer yakıt enerjilerinden meydana gelmektedir. Saydığımız bu enerjiler içinde maliyeti en yüksek olan enerji çeşidi elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisi maliyetini en azami tutara indirmek için birçok araştırma ve çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalarda elektrik enerjisi birçok yolla üretilebilmiştir. Bunlardan biri kojenerasyon sistemidir. Kojenerasyon sistemi doğalgaz tüketerek oluşturduğu mekanik enerjisi elektrik enerjisine çeviren üretiminin yanında tüketimi olan bir sistemdir. Diğer bir elektrik enerjisi üretim şekli ise FV elektrik üretim sistemidir. Bu sistemde güneş enerjisini fotovoltaik hücreleri yardımıyla herhangi bir yakıt tüketim olmadan elektrik enerjisi üretmektedir. Bu tez çalışmasında, Kahramanmaraş'ta Lutuf Mensucat A.Ş adıyla bir tekstil fabrikasında hali hazırda bulunan kojenerasyon sistemine FV elektrik üretim sistemi ETAP programında simülasyon edilerek çalışma koşullarını ve oluşabilecek sorunlar halinde sistemin gösterdiği tepki incelenmiştir. Aynı zamanda FV elektrik üretim sisteminin maliyeti analizi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial consumers use many types of energy. These energies are composed of electricity, natural gas, air and other fuel energies. Among these energies we make is the most costly energy type of electricity. Many researches and studies have been carried out to minimize the cost of electricity energy. In these studies, electric energy can be produced in many ways. One of them is a cogeneration system. The cogeneration system is a system that consumes natural gas as well as the production of mechanical energy that turns electricity into electricity. If the other is in the form of an electric energy production, PV is the electricity generation system. In this system, solar energy produces electric energy with the help of PV cells without any fuel consumption. Textile factory in Kahramanmaraş under the name Lutuf fabrics ready-to-use cogeneration system PV electricity generation system to simulate operating conditions and problems that may occur in the system the reaction it has shown. At the same time, the cost analysis of the PV electricity generation system was examined.