p-sübstitüe fenolik oksimlerin sentezi ve ağır metal iyonlarının geri kazanılmasında kullanımları
Synthesis of p-substituted phenolic oximes and their usage in heavy metal recovery
- Tez No: 482271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında 4 yeni azo-aldehit bileşiği (HL1-HL4) ile bu bileşiklerin oksim türevleri (HL1-oksim/HL4-oksim) sentezlenmiştir. Sentezlenen azo-aldehit ve oksim bileşikleri 1H ve 13C NMR, FT-IR, UV-vis spektroskopisi yöntemleri ile karakterize edilmiştir. HL1-oksim, HL2-oksim ve HL3-oksim bileşiklerinin katı halde moleküler yapıları tek kristal X-ışını kırınım yöntemi ile belirlenmiştir. Sentezlenen yeni p-sübstitüe fenolik oksim bileşiklerinin sıvı-sıvı ekstraksiyon ile metal iyonlarının (Cu(II), Ni(II) ve Zn(II)) sulu ortamdan geri kazanılmasındaki etkinlikleri incelenmiştir. Sıvı-sıvı metal ekstraksiyonunda sulu ortamdaki metal iyonlarının organik faza geçişinde pH'ın etkisi incelenmiştir. Sentezlenen oksim bileşiklerinde meta-pozisyonunda bulunan grupların sıvı-sıvı ekstraksiyonu üzerine etkileri ve metal-ligand etkileşimleri incelenmiş, oksim bileşiklerinin metal iyonları için ekstraksiyon kapasiteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, four new azo-aldehyde compounds (HL1-HL4) and their oxime derivatives of these compounds (HL1-oksim/HL4-oksim) were synthesized. The synthesized compounds were characterized by 1H and 13C NMR, FT-IR, UV-vis. spectroscopies. Solid state structure of the HL1-oxime, HL2-oxime and HL3-oxime were determined by single crystal X-ray diffraction method. Efficacy of the synthesized new p-substituted phenolic oxime ligands in recovery of metal ions (Cu(II), Ni(II) and Zn(II)) from aqueous media were investigated. In the liquid-liquid metal extraction, the effect of pH on excraction were investigated. The effect of substitue which are at meta-positions on solvent extractions and metal-ligand interactions were investigated.