Glikoz kullanılarak gümüş nanopartikül üretiminin optimizasyonu
Optimization of silver nanoparticle synthesis by using glucose
- Tez No: 482291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ŞİMŞEK, PROF. OSMAN NURİ ŞARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gümüş, nanopartiküller özellikle anti-mikrobiyal özellikleri nedeniyle bilinir, aynı zamanda iletken renk materyali, özgün elektronik ve optik özelliklere bağlı olarak farklı elektronikler için yapıştırıcı madde olarak da kullanılabilir. Bilindiği gibi, bu uygulamalar daha küçük nano partikül oluşumuna ihtiyaç duyar. Diğer indirgeyici ajanların ekonomik değeri yüksek olup, oldukça toksik olan bazı dezavantajlara sahip olması nedeniyle, gümüş nanopartiküllerin yeşil sentezi daha çok tercih edilmektedir. İlk önce, yeşil sentez yöntemleri ile istenen gümüş nanopartikül boyutunu elde etmek için yanıt yüzeyi yöntemi temelli istenirlik fonksiyon yaklaşımı uygulanmıştır. Bu nedenle; glikoz/AgNO3 oranları, reaksiyon sıcaklığı ve karışımın pH'sı, gümüş nanopartiküllerin büyüklüğü üzerinde etkili faktörler olarak seçilmiştir. Sonuç, daha yüksek glikoz/AgNO3 oranlarının düşük varyanslı AgNP üretimi sağladığını göstermektedir. Önerilen yöntemi kullandıktan sonra AgNP üretim sürecinde parçacık büyüklüğü dağılımının standart sapması üzerindeki %89,3 iyileşme oranının elde edildiği dikkat çekmektedir. Sonuçlar aynı zamanda, yüksek kalitede ve büyük ölçekli imalat prosesi elde etmek için nano materyal üretim varyansının en aza indirgenmesinin gerçekleştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Particularly; the silver nanoparticles are known for its anti-microbial properties can also be used as conductive ink, adhesives for different electronics due to its unique electronic and optical properties. As well known, these applications require smaller nano particle formation. Green synthesis of silver nanoparticles is more preferred because other reducing agents contain some disadvantages such as expensive and highly toxic. A response surface methodology based desirability function approach has been firstly applied to achieve the desired size of silver nanoparticles with green synthesis methods. For this purpose; glucose/AgNO3 ratios, reaction temperature and pH of mixture has been selected as factors effect on the size of silver nanoparticles. The result shows that the higher glucose/AgNO3 ratios cause AgNPs production with low variance. It is notable that the 89,3% improvement rates on standard deviation of particle size distribution in AgNPs manufacturing process obtained after utilizing proposed methodology. The results also show that the minimization of the nano material production variance should be performed to obtain high quality and large scale manufacturing process.