Çinko oksitin antibakteriyel etkisi
Antibacterial effect of zinc oxide
  1. Tez No: 482301
  2. Yazar: TÜRKAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMED BORA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasının amacı, farklı boyut, morfoloji ve spesifik yüzey alanlarına sahip ZnO kristallerinin laboratuvarda üretilmesi ve bu kristallerin antibakteriyel etkisinin S. aureus, L. monocytogenes ve S. Enteriditis bakteri kolonileri üzerinde Taguchi metodu kullanılarak incelenmesidir. Farklı boyut, morfoloji ve spesifik yüzey alanlarına sahip ZnO kristallerinin söz konusu bakteriler üzerine etkili olduğu görülmüş ve karşılaştırmalı sonuçlar verilmiştir. Farklı özelliklere sahip ZnO kristallerinin etkilerinin değişik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this graduate study is to produce ZnO crystals with different size, morphology and specific surface areas in laboratory and to investigate the antibacterial effect of its on bacterial colonies of S. aureus, L. monocytogenes and S. Enteriditis by using Taguchi method. ZnO crystals with different size, morphology and specific surface areas were found to be effective on the bacteria in question and comparative results were given. The effects of ZnO crystals with different properties were found to be altered.