Aljinat/çinko oksit/turmalin kompozit filmlerin üretilmesi, antibakteriyel ve fotokatalitik özelliklerinin incelenmesi
Fabrication of alginate/ zinc oxide/ turmaline composite films and investigation of their antibacterial and photocatalytic properties
  1. Tez No: 864542
  2. Yazar: HASAN KAMİL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERMAN VATANSEVER BAYRAMOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sağlık, kaliteli bir insan yaşamı için birincil önceliğe sahiptir. Yaralanmalarda ise yara iyileşme sürecinin konforlu geçmesi yaşam kalitesini etkilemektedir. Bu çalışmada, aljinat polimerine turmalin ve çinko oksit partikülleri takviye edilerek film yüzeyler üretilmiş ve üretilen yüzeylerin özellikleri incelenmiştir. Turmalin ve çinko oksitin etkisini tespit edebilmek için malzemeler hem tek başlarına aljinat içerine katkılandırılarak film üretilmiş hem de ikisinin bir arada ancak farklı oranda bulunduğu aljinat film yüzeyler üretilmiştir. Kontrol numunesi olarak kullanılmak üzere %100 aljinat film üretilmiştir. Film yüzeylerin daha hızlı katılaşması için koagülasyon çözeltisi kullanılmıştır. Üretilen kompozit filmlerin yara örtüsü uygulamalarından kullanımının öngörülmesi nedeniyle mukavemetleri, şişme davranışları, su buharı geçirgenliği, antibakteriyel özellikleri ve fotokatalitik etkileri incelenmiş olup morfolojik, elemental ve yapısal incelemeler için SEM-EDS, FTIR, XRD analizleri yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Tez kapsamında üretilen yüzeylerin yara örtüsü uygulamalarında kullanımı öngörülmüş olup ana amaç Aljinat/Çinko Oksit/Turmalin içeren kompozit yapının in vitro incelemelerini yapmak şeklinde sınırlandırılmıştır. Klinik testler ve uygulamalar bu çalışmanın kapsamı dışında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health is a top priority for a quality human life. In case of injuries, a comfortable wound healing process affects the quality of life. In this study, tourmaline and zinc oxide particles were added to alginate polymer to produce film surfaces and the properties of the produced surfaces were investigated. In order to determine the effect of tourmaline and zinc oxide, both materials were doped into alginate alone to produce films and alginate film surfaces with both of them together but in different ratios were produced. A 100% alginate film was produced to be used as a control sample. Coagulation solution was used for faster solidification of the film surfaces. Since the produced composite films are expected to be used in wound dressing applications, their strength, swelling behavior, water vapor permeability, antibacterial properties and photocatalytic effects were investigated and the results were evaluated by SEM-EDS, FTIR, XRD analysis for morphological, elemental and structural investigations. The surfaces produced within the scope of the thesis are envisaged to be used in wound dressing applications and the main purpose is limited to in vitro investigations of the composite structure containing Alginate / Zinc Oxide / Tourmaline. Clinical tests and applications are excluded from the scope of this study.