İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı (Demirköy-Kırklareli) ciğerotları (Marchantiophyta) florası
The liverwort (Marchantiopyhta) flora of Igneada Flooded Forests National Park (Demirkoy-Kirklareli)
  1. Tez No: 482300
  2. Yazar: MELİKE USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KEÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı şimdiye kadar çalışılmamış olan Türkiye'nin önemli sulak alanlarından ve subasar ormanlarından biri olan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı'nın ciğerotu çeşitliliğinin ortaya çıkartılması ve ciğerotları florasının kapsamlı olarak araştırılmasıdır. Çalışma alanı 3.155 hektarlık bir alana sahiptir ve Demirköy ilçesinin İğneada Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Araştırma alanında farklı dönemlerde yapılmış olan iki arazi çalışması sonucunda toplanmış 212 ciğerotu örneğinin teşhisleri yapılarak 17 familyaya ait 18 cins ve bu cinslere ait 21 tür belirlenmiştir. Bu örneklerden 3 tanesi (Riccia sorocarpa Bisch., Corsinia coriandrina (Spreng.) Lindb. ve Fossombronia husnotii Corb.) Henderson (1961) kareleme sistemine göre A1 karesi için yeni kayıttır. Tür sayısı bakımından en zengin familyalar; Ricciaceae (3 tür), Lophocoleaceae (3 tür) ve Fossombroniaceae (2 tür)' dir. İçerdiği tür sayısı en fazla olan cinsler ise 3 adet türü bulunan Riccia ve ikişer tür bulunduran Fossombronia ile Lophocolea' dır. Diğer cinsler birer türle temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the liverwort variety of İğneada Flooded Forests National Park, which is one of the important wetlands and flooded forestlands of Turkey, which has not been studied until now and to investigate the fluorescence of the liverworts extensively. The study area has an area of 3.155 hectares and it is located within the borders of İğneada town of Demirköy district. As a result of two field studies carried out in different periods in the study area, 212 specimen of liverwort were identified and 18 genus belonging to 17 families and 21 species belonging to these species were determined. Three of these samples (Riccia sorocarpa Bisch., Corsinia coriandrina (Spreng.) Lindb. and Fossombronia husnotii Corb.) Henderson (1961) are new registrations for square A1 according to the squaring system. The richest families in terms of number of species are Ricciaceae (3 species), Lophocoleaceae (3 species) and Fossombroniaceae (2 species). The most common breeds are Riccia with 3 species and Fossombronia with Lophocolea having two species. The other breeds are represented by one species.