Number of prime ideals in short intervals
Kısa aralıklardaki asal ideallerin sayısı
  1. Tez No: 482333
  2. Yazar: TAVAKGÜL MEHRALIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Dedekind zeta fonksiyonları için Siegel sıfırlarına izin veren Rie- mann hipotezinin daha güçsüz formunu varsayarak, kısa aralıklardaki asal sayıların sayısı ile ilgili Cramer sonucunu, döngüsel uzantılardaki tamsayılar halkasının norm- ları bu tip aralıklarda olan asal ideallerine genişletiyoruz. Bu uzantı döngüsel uzantı derecesine göre tekdüzedir. Bizim yaklaşımımızda, döngüsel cisimlerin aritmetiği ve onların Dedekind zeta fonksiyonlarının analitik özellikleri ile beraber benzer varsayımlara tabi tutularak elde edilen kısa aralıklardaki diziler üzerindeki asal sayıların sayısının alt sınırı esas alınmıştır. Dizi modulüsüne göre tekdüzelik elde edilmiştir ve Brun- Titchmarsh teoreminde gösterildiği gibi, elde ettiğimiz alt sınırın sabit sayılar haricinde en iyi alt sınır olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Assuming a weaker form of the Riemann hypothesis for Dedekind zeta functions by allowing Siegel zeros, we extend a classical result of Cramér on the number of primes in short intervals to prime ideals of the ring of integers in cyclotomic extensions with norms belonging to such intervals. The extension is uniform with respect to the degree of the cyclotomic extension. Our approach is based on the arithmetic of cyclotomic fields and analytic properties of their Dedekind zeta functions together with a lower bound for the number of primes over progressions in short intervals subject to similar assumptions. Uniformity with respect to the modulus of the progression is obtained and the lower bound turns out to be best possible, apart from constants, as shown by the Brun-Titchmarsh theorem.