Tokat Kazova şartlarında tek yıllık çimde (Lolium Multiflorum L.) azotlu gübrelemenin ot verimi ve kalitesine etkilerinin belirlenmesi
Determined of forage yield and quality effects in annual ryegrass (Lolium Multiflorum L.) nitrogen fertilizer under Kazova-Tokat ecological conditions
- Tez No: 482352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ÇINAR, PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Tokat-Kazova şartlarında tek yıllık çimde (Lolium multiflorum L.) azotlu gübrelemenin ot verimi ve kalitesine etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2014-2015 yetiştirme döneminde Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Denemede materyal olarak tek yıllık çimin (Lolium multiflorum L.) Caramba çeşidi kullanılmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulan denemede, 7 azot dozunun (0, 5, 10, 15, 20, 25, 30 kg/da), bitki boyu, başaklanma gün sayısı, ana sap kalınlığı, ana saptaki boğum sayısı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, ADF oranı, NDF oranı, sindirilebilir kuru madde oranı ve sindirilebilir kuru madde verimine etkisi incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek ana sap kalınlığı (3,81 mm) 25 kg/da N, en yüksek ana saptaki boğum sayısı (4,7 adet/bitki) 20- 30 kg/da N, en yüksek yeşil ot verimi (4544,2 kg/da), kuru madde verimi (1222,6 kg/da), ham protein verimi (172.5 kg/da) ve sindirilebilir kuru madde verimi (760,4 kg/da), 25 kg/da N dozunda saptanmıştır. Artan azot dozlarının, ADF, NDF ve sindirilebilir kuru madde oranını istatistiki olarak etkilemediği belirlenmiştir. Tokat-Kazova şartları için tek yıllık çimde uygun azot dozu önerisinin, ekonomik analize göre yapılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine forage yield and quality effects of annual ryegrass (Lolium multiflorum L.) nitrogen fertilizers in Kazova Tokat. The expiment was designed in randomized complete block design with four replications in the experimental plots of Field Crops Department of Agricultural Faculty of Gaziosmanpaşa University during 2014-2015 breeding season. İn the experiment as material Caramba type of annual ryegrass was used. İn the research, seven different nitrogen doses (0, 5, 10, 15, 20, 25, 30 kg/da) was appllied. In the study, plant height, period of days to earing, stem diamater, green grass yield, dry matter yield, crude protein ratio, crude protein yield, ADF ratio, NDF ratio, digestible dry matter, digestible dry matter yield were determined. According to the results, the highest stem diamater (3,81 mm) 25kg/da N, the highest number of nodes (4,7 adet/bitki) 20-30 kg/da N, the highest green grass yield (4544,2 kg/da) the highest dry matter yield (1222,6 kg/da), the highest crude protein yield (172,5 kg/da) and digestible dry matter yield (760,4 kg/da) 25 kg/da N was obtained. In order to proposal should be done economic analysis nitrogen fertilizer.