Tokat-Kazova şartlarında bazı ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) çeşitlerinin verim ve kalitelerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality of some bread wheat (Triticum aestivum L.) varieties at Tokat-Kazova conditions
- Tez No: 376051
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SAKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalıĢma, bazı ekmeklik buğday çeĢitlerinin Tokat-Kazova koĢullarında verim ve kalite unsurlarının belirlenmesi amacıyla 2012-2013 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak 25 ekmeklik buğday (Triticum aestivum) çeĢidi kullanılmıĢtır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Toplam 75 parselden oluşan denemenin her bir parselin alanı 4.0 m2 (0.8 m x 5.0 m)' dir. Ekim sıklığı m 2 'de 500 bitki olacak şekilde ayarlanmıştır. Ekim, 1 kasım 2012 tarihinde yapılmıştır. Hektara 100 kg N ve 60 kg P 2 O 5 hesabıyla gübre verilmiştir. Azotun yarısı ekimle birlikte, diğer yarısı ise sapa kalkma dönemiöncesinde verilmiştir. Fosforun tamamı ekimle birlikte uygulanmıĢtır. AraĢtırmada başaklanma süresi, olgunlaşma süresi, bitki boyu, metrekarede başak sayısı, başak uzunluğu, başakta tane sayısı, tek başak verimi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, hasat indeksi, protein miktarı, zeleny sedimantasyon değeri incelenmiĢtir. Bir yıllık sonuçlar doğrultusunda tane verimi bakımından çeşitler arasında önemli farklılıklar bulunmuş, verim 295.2 – 475.7 kg/da arasında değişmiĢtir. En yüksek tane verimi 475.7 kg/da ile Nacibey, en düşük ise 295.2 kg/da ile Yakar-99 çeşidinden elde edilmiştir. Öte yandan, en yüksek protein oranı Flamura ve Yakar çeşitlerinden elde edilmiştir. Bağcı,Harmankaya, Syrena Odeska çeşitleri Zeleny sedimantasyon değeri bakımından öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine yield and quality components of some bread wheat cultivars in Tokat-Kazova conditions during 2012-2013 growing seasons. In the experiment, twenty five bread wheat (Triticum aestivum) cultivars were used. The experimental desing was a Randomized Complete Block Design with three replications. It was consisted of 75 (25x3) plots. Each plot was formed to 4.0 m2 (0.8 m x 5.0 m). Seeds were sown with a density of 500 plants per square meter. Sowing was performed by a sowing-machine on November 1th, 2012.Fertilizer rates were calculated as 100 kg N and 60 kg P 2 O 5 per hectare. All of the phosphorus fertilizer was applied at sowing while nitrogen fertilizer was splitted to ½ of N at sowing and ½ of N at before jointing stage. In this study, heading period, maturity period, plant height, the number of spike per square meter, spike length, the number of kernels per spike, spike yield, 1000-kernel weight, test weight, harvest index, protein content, zeleny sedimentation were evaluated. According to results of one year it was observed significant differences among the varieties for grain yields. Therefore, grain yield of the varieties were changed from 295.2 to 475.7 kg/da. The highest grain yield (475.7 kg/da) was obtained from Nacibey variety. However, Yakar-99 variety has produced the lowest grain yield (295.2 kg/da). On the other hand, The highest protein contents were obtained from Yakar-99 and Flamura cultivars. Bağcı, Harmankaya, Syrena Odeska were prominent varieties in terms of zeleny sedimentation.