Bazı ahududu (Rubus ideaus L.) çeşitlerinin Çorum koşullarına adaptasyonu
Adaptation of different raspberry (Rubus ideaus L.) cultivars in Corum province
  1. Tez No: 482353
  2. Yazar: ENGİN KÜÇÜKHÜSEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırma 2015–2016 yıllarında Çorum ili merkez ilçede 6 standart ahududu çeşidi üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada çeşitlerin sürgün başına meyve verimleri, sürgün sayıları, sürgün boyutları, büyüme durumları yan dal oluşumu, meyve salkım sayıları gibi özelliklerin yanında, meyve ağırlıkları, bazı kimyasal kompozisyonları, meyve boyutları, renk ve şekilleri, tanelenme durumları, tat ve aroma gibi bazı morfolojik ve pomolojik özellikler saptanmıştır. İki yılın ortalamalarına göre çeşitlerin sürgün başına verimleri 176,24 (Rubin) - 311,29 (Heritage) g, meyve ağırlıkları 2,11 (Heritage) - 2,23 (Canby) g, suda çözünebilir kuru madde oranları % 9,70 (Aksu Kırmızısı) - %10,10 (Tulameen) ve titre edilebilir asit oranı % 2,43 (Tulameen) - %2,54 (Hollanda Boduru) değerleri arasında saptanmıştır. Araştırma sonucuna göre, Heritage ahududu çeşidi incelenen özellikler bakımından ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on 6 standard raspberry cultivars in Çorum ecological conditions in 2015-2016. Some morphological and pomological characteristisc such as fruit weights, fruit sizes, color and shape, graininess, taste and aroma and some chemical compositions as well as fruit yields per shoot, shoot numbers, shoot sizes, growth conditions, side branch formation and fruit bunch numbers were determined. According to the average of the two years, the yields of the cultivars per shoot were 176,24 (Rubin)-311,29 (Heritage) g, fruit weights 2,11 (Heritage)-2,23 (Canby) g, soluble solid ratios 9.70% (Aksu Kırmızısı)-10,10% (Tulameen) and the titratable acid ratio was found between 2,43% (Tulameen)-2,54% (Hollanda Boduru). According to the results of the research, Heritage came to the forefront in terms of the characteristics examined.