Bazı patates melez klonlarının patates siğil hastalığı (Synchytrium endobioticum)'na reaksiyonlarının belirlenmesi
Determining of the reactionsof some potato clons to potato wort disease (Synchytrium endobioticum)
  1. Tez No: 482362
  2. Yazar: ATİLLA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma beş farklı melez ailesine ait patates klonlarının sera ortamında saksılara dikilerek ve doğal yetiştirme alanlarında doğrudan toprağa dikilmesi ile patates siğil hastalığı etmeni Synchytrium endobioticum'a karşı reaksiyonlarını belirlemek amacıyla 2016 yılında gerçekleştirilmiştir. İnvitro testler Modifiye Glynne - Lemmerzahl Yumru Testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tarla denemeleri ise Ordu ili Aybastı ilçesinde yoğun olarak hastalıkla bulaşık olduğu bilinen üretici tarlasında gerçekleştirilmiştir. İnvitro test sonuçlarına göre 8,9,11,12 ve 13'cü melez ailelerine ait 245 klondan 6 tanesi (72,196,276, 286, 370 ve 406) hastalığa dayanıklı bulunurken 29 klon hastalığa karşı tolerant reaksiyon göstermiştir. Tarla denemelerinde ise 6 klon dayanıklı ve 16 klon tolerant reaksiyon göstermiştir. Sera ortamında saksılarda yürütülen çalışmada ve doğal yetiştirme alanlarında doğrudan toprağa dikilerek yapılan testlerde klonların reaksiyonları farklılık göstermektedir. Bunun inokulum yoğunluğu ve çevre faktörlerinin etkisinden kaynaklandiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2016 to determine the reactions of potato clones of five hybrids family against potato wart disease caused by Synchytrium endobioticum in invitro and invivo conditions. Invitro tests were performed using Modified Glynne Lemmerzahl Lemmerzahl test. The field experiments were carried out in the producer field known to be contaminated with diseases intensively in Aybastı district of Ordu province. According to in vitro test results, 6 of 245 clones (72,196,276, 286, 370 and 406) belonging to 8, 9, 11, 12 and 13 hybrid families were resistant to the disease and 29 had a tolerant reaction to the disease. In field experiments 6 clones were resistant and 16 clones showed tolerant reaction. In in vitro and in vivo tests, the reactions of the clones was differ. It is thought to be due to the influence of inoculum density and environmental factors