Bazı patates klonlarının mikro yumru verimlerinin karşılaştırılması
Comparison of microtuber yield of some potato clones
- Tez No: 914362
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma ile patateste Bettina, Nif ebeveynleri ve bunların melezinden elde edilen 8 patates klonunun in vitro koşullarda mikro yumru performansları karşılaştırılmıştır. Bettina x Nif melez kombinasyonundan oluşan 8 patates klonu 2 farklı mikro yumru ortamında kültüre alınmıştır. Çalışmada MS (Murashige and Skoog, 1962) ortamı temel ortam olarak kullanılmıştır. İn vitro koşullarında MS+2mg/l BAP+500 mg CCC+60g şeker içeren ortamı yumru verimi, yumru eni ve yumru boyu bakımından litreye 3 mg/l BAP+600mg CCC içeren ortama göre yüksek bulunmuştur. Patates klonları değerlendirildiğinde, Klon 10-164 mikro yumru sayısı (4,33 adet), tek yumru ağırlığı (139,72 mg), yumru verimi (594,00 mg), yumru eni (0,50 mm)ve yumru boyu (0,83 mm) bakımından üstün bulunmuştur. Mikro yumru verimleri bakımından bu klonu Klon 10-375, Klon 10-469 ve Klon 10-429 izlemiştir. İn vitro koşullarda elde edilen mikro yumrular patates ıslah programında temel tohumluk stoklarının oluşturulmasında ve ıslah programında sera/fidelik koşullarında çoğaltılarak doğrudan tohumluk kaynağı olarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the microtuber performances of 8 clones obtained from Bettina, Nif parents in a crosess breeding study in potato under in vitro laboratory conditions. 2 different media were used for 8 different clones obtained from the crosess combination parents. MS (Murashige and Skoog, 1962) medium was used as the basic medium in the study. Micro tuber yield traits obtained from eight potato clones and two parents showed different performances in two different nutrient media. MS+2 mg/l BAP+500 mg CCC+60 g sugar medium was higher in terms of tuber yield, tuber width and tuber length than the medium 3 mg/l BAP+600 mg CCC per liter in vitro conditions. When the measured traits were evaluated, clone 10-164 was found to be superior to other clones for number of micro tuber (4,33 number), single tuber weight (139,72 mg), tuber yield (594,00 mg), tuber width (0,50 mm) and tuber length (0,83 mm). Clone 10-375, Clone 10-469 and Clone 10-429 were followed in terms of number of micro tuber number, single tuber weight, micro tuber yield, micro tuber width and micro tuber length. Micro tubers obtained under in vitro conditions will be used for the production of basic seed stocks in the potato breeding program and will also be used as a seed source directly by multiplication in greenhouse / seedbed conditions in the breeding program.