Kastamonu ili Azdavay ilçesinde arıcılık faaliyetleri ve bal üretimi
Beekeeping activities and honey production in the Azdavay district of Kastamonu province
  1. Tez No: 482363
  2. Yazar: VOLKAN BURUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE SİBEL GÜLSE BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Arıcılık Türkiye'de geleneksel şekilde uzun yıllardır yürütülen sosyo-ekonomik bir faaliyettir. Türkiye florasındaki çeşitlilik ile arıcılık faaliyeti açısından uygun bir coğrafi konumdadır. Bu çalışmada, Türkiye'de doğal yapısı ve zengin nektar kaynakları ile arıcılık faaliyeti açısından önemli bir potansiyele sahip olan Kastamonu İli Azdavay İlçesi'nde arı yetiştiriciliğinin mevcut durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Azdavay ilçesinde faaliyet gösteren 206 işletmeden tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 81 işletmeyle yüz yüze anket yapılmıştır. İşletmelerin sosyo-ekonomik yapıları incelenmiş; üretim aşamaları, hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemleri, koloni kayıpları ile arıcılıkta karşılaşılan sorunlar belirlenmiş; işletmelerin pazarlama olanakları ortaya konulmuştur. Sonuç olarak Azdavay ilçesinde bal veriminin koloni başına 9.88 kg olduğu tespit edilmiş, arıcılık deneyimin ortalama 19 yıl olduğu görülmüştür. Üreticilerin yaklaşık %88'inin koloni sayısını arttırmada doğal oğul tercih ettiği, hastalık ve zararlılar ile mücadelede arıcıların %74'ünün sadece kimyasal mücadele yöntemlerini tercih ettiği ve yaklaşık %99'unun varroa paraziti ile ilgili sorun yaşamakta olduğu bulgular arasındadır. Pazar ve alıcı bulmada yaşanan sıkıntılar yaklaşık %39 oranında olup, üreticilerin %82.72' si ballarını satmaktadır. Yöredeki arıcıların sorunları arasında, uygulama yönteminde yaşanan sıkıntılar, teknik bilgi eksikliği ve arıcıların örgütlü bir yapıdan uzak olmaları öne çıkmaktadır. Üretim ve pazarlama açısından örgütlenme, hem bal üretimi ve kalitesinde standardizasyonun oluşmasında, hem de pazarda üreticilerin güç kazanmalarında fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Beekeeping activity is a socio-economic activity traditionally carried out in Turkey for many years.Turkey has an appropriate geographical position in terms of herbaceous diversity for beekeeping activity. This study aimed to examine the current situation of beekeeping in Azdavay District of Kastamonu, which is rich in natural structure and nectar resources and has an important potential for beekeeping. With this aim, face to face survey was conducted with selected 81 beekeepers of 206 active businesses in Azdavay District by stratified sampling method. Socio-economic structure of businesses was examined; production stage, diseases and pests control methods, loss of colony, problems encountered in beekeeping were determined and marketing opportunities have been revealed. When the results were examined: Honey yield is determined 9,88kg per colony in Azdavay and the beekeeping experience of the producers was detected as average 19 years. There are some findings as; 87.65% of the producers prefer the natural cluster to increase colony numbers; 74% of the beekeepers only use chemical struggle methods in control disease and pests; 99% have problems related to varroa parasit. The problems experienced in finding market and buyer are 39% and 82,72% of the producers sell their honey. Among the problems of the beekeepers in the area, the problems experienced in the implementation method, lack of technical knowledge and beekeeping stand out from an organized structure come to the forefront. Organizing to provide great benefits in terms of production and marketing will provide both standardization of honey production and quality, and the producers will gain strength in the market.