Dr. Besim Ömer Paşa'nın anne ve çocuk sağlığı açısından ülkemiz nüfus meselesi hakkındaki görüşleri
Dr. Besim Ömer Pasha's views on the population problem in our country with regords to the mother and the born health
  1. Tez No: 48237
  2. Yazar: İNCİ HOT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZUHAL ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
91 ÖZET Besim Ömer Akalın ülkemizde modern doğumu, modern çocuk hekimliği ve hemşirelik mesleğinin kurulmasında önderlik etmiş, ebelik mesleğinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Kızılay (3. defa), Çocuk Esirgeme Kurumu ve Verem Savaş Derneğinin kuruluşunda da görev almış ve bu derneklerde çalışmıştır. Kadırga velâdethanesi ve Haydarpaşa Tıbbiyesinde doğum hocalığı görevini yürütmüş, Sıhhiye Müdiriyet-i Umûmisi başkanlığı, üniversite rektörlüğü ve milletvekilliği yapmıştır. Uluslararası birçok kongre ve konferansta ülkemizi temsil etmiştir. Bu konferansları ve izlenimlerini kitap olarak yayımlamıştır. Çok zengin bir yayın hayatı olan Besim Ömer Akalın hekimler, hemşireler, ebeler ve halk için birçok eser vermiştir. Halk için yazdığı eserlerinde sade bir dil kullanmış, birçok konuya değinerek toplum sağlığına katkılarda bulunmuştur. Besim Ömer Akalın tarihte ve günümüzde daima üzerinde durulan nüfus meselesine de eğilmiş, savaşlar ve bulaşıcı hastalıklar sebebiyle o yıllarda azalan nüfusumuz sorunuyla da yakından ilgilenerek nüfus meselemizle ilgili eserler vermiştir. Bulaşıcı hastalıklar, madde bağımlığı gibi nüfusu etkileyen sorunlar hakkında eserler verdiği gibi, nüfus üzerinde daha önemli bir konu olarak anne sağlığı ve özellikle çocuk sağlığı hakkında kitaplar yazmış, nüfus sorununu ve alınması gereken önlemleri dile getirmiştir. Sağlıklı bir nesil yetiştirilmişine de önem veren Besim Ömer Akalın öjenizm konusu üzerinde de durmuş ve o yılların erik anlayışı için de Batı ülkelerinde yapılan uygulamalardan örnekler vererek ülkemizde yapılabilecek uygulamaları yazmıştır.
Özet (Çeviri)
92 SUMMARY Dr. Besim Ömer Akalın pioneered the establishment and development of modern obstetrics, pediatrics, nurse-training and played an important role for the progress of midwifery in our country. He was charged in the foundation of the Red Crescent Society, Hospice for the Orphans, Tuberculosis Eradication Association. He carried out teaching and professing at Kadırga Maternity Hospital and Haydarpaşa School of Medicine; presided over State General Health Directory, and he was elected university rector (rector of Istanbul University) and a member of parliament. He took place in several international symposiums and conferences as a delegate of the Turkish Republic. He published the texts and his impressions then. As a very prolific author Besim Ömer Akalın wrote a lot of books for nurses, midwives and the public. He employed a plain style in his popular works and contributed a lot to the public health, by writing on many topics relevant to it. Population problem which has always been important to our society as a result of human lost at wars and at contagious epidemics was a matter of special concern for Besim Ömer Akalın who wrote down many books on the subject. He wrote on maternal care and especially on infant and newborn health as well as contagious diseases, drug addiction which were influential upon the population. He also emphasized the necessary steps to be taken for the increase in the population. For bringing up a healthy generation, Besim Ömer Akalın was interested in engeuics and talked about some application in the Western countries to be exemplifieol to the precautions in our country in the framework of the ethical prerequisites of the time