6360 sayılı büyükşehir yasasının kırsal kesime etkilerinin değerlendirilmesi (Ordu Büyükşehir Belediyesi örneği )
Assessment of rural cut- off effects of 6360, numbered state law (Ordu Metropolitan Municipality example)
  1. Tez No: 482378
  2. Yazar: GÖZDE KALPAKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Büyükşehir yasası birçok değişime sebep olmuş; il özel idareler kapatılarak görevleri belediyeye devredilmiş, köy tüzel kişilikleri kaldırılmış, belediyeler büyükşehir belediyelerine dönüştürülmüştür. Araştırma 3 aşamalı yürütülmüştür. İlk aşamada, konunun tarihsel boyutu, geçmişten bugüne kadar değişen yasalar hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci aşamada, 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra 30 büyükşehir belediyesinde uygulanmaya konulan yeni yasanın kırsal kesime etkileri Ordu ili örnekleminde belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü aşamada ise idari ve yasal açıdan alınması gereken önlemlerin neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma Ordu ilinin kırsal kesimindeki köylerde gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada Ordu ilinin 6 ilçesine bağlı 24 mahallesinde (köyde) 96 kişiyle yüz yüze yapılan anketler kullanılmıştır. Araştırmada 6360 sayılı yasanın kırsal kesimdeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler tablolar haline getirilerek yorumlanmıştır. Kırsal kesimde yaşayanların yeni yasa ve uygulamalar ile ilgili fazla bilgi sahibi olmadıkları belirlenmiştir. Yeni uygulamaya olumsuz bakılmasının en temel nedeni kırsal kesimi yaşam maliyeti açısından etkileyeceğidir. Yasanın tarımsal hizmetler açısından yeni bir yaklaşım getirmeyeceği, ancak kırsal kesime yönelik temel belediyecilik hizmetleri konusunda belediyelerin daha başarılı olacağı söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER: 6360 sayılı büyükşehir yasası, kırsal kesim, kırsal hizmetler, Ordu ili
Özet (Çeviri)
The Metropolitan Law has caused many changes; the special provincial administrations were transformed into the municipality municipalitities. The research was conducted in 3 stages. In the laws that have changed from the past to the present have been given. In the first stage, the historical dimension of the subject, and the laws that have changed from the past to the present have been given. In the second stage, after 30 March 2014 elections, efforst to determined in Ordu. In the third stage, it was tried to be revealed what measures should be taken in terms of administrative and legal aspects. The research was carried out in the rural villages of the Ordu. A simple random sampling method was used to abtain the data. In the study, face- to face surveys were used with 96 people in 24 districts ( in the village) of 6 provinces of Ordu. In the survey, it was triyed to determine the effects of the 6360 numbered law in rural areas. The data obtained from the questionnaires were interpreted in a table, it has been determined that those living in rural areas do not have much information about new laws and practices. Neglecting the new practice will have the most fundamental impact on the rural life in terms of cost of living. It can be said that the municipality will not take a new approact in terms of agrucaltural services, but the municipalities will be more successful in terms of basic municipal services for rural crossing. KEYWORDS: Metropolitan law number 6360, rural cut, rural services, Ordu province