Tokat ili sebze alanlarından izole edilen bazı entomopatojen fungusların gül yaprak biti [Macrosiphum rosae (L.) (Hemiptera:Aphididae)]'ne etkilerinin belirlenmesi
Investigation of efficacy of some entomopathogenic fungi isolates, obtained from vegetable production areas of Tokat, on Macrosiphum rosae (L.) (Hemiptera:Aphididae)
- Tez No: 482379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRDANE YANAR, PROF. DR. YUSUF YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma Tokat ili sebze alanlarından elde edilen entomopatojen fungus izolatlarının gül afidi (Macrosiphum rosae (L.) (Hemiptera: Aphididae)'a karşı etkinliğini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 17 izolat (GOPT-123,GOPT-158, GOPT-247, GOPT-258, GOPT-259, GOPT-283, GOPT-292, GOPT-302, GOPT-314, GOPT-321, GOPT-330, GOPT-331, GOPT-375, GOPT-105, GOPT-228, GOPT-228-1, GOPT-228-2 ) ile (1x108 konidispor ml-1 konsantrasyonunda) tek doz denemesi yapılmıştır. Tek doz denemelerinde ölüm veya mycosıs oranı yüksek olan 10 izolatla (GOPT-123, GOPT-158, GOPT-321, GOPT-331, GOPT-247, GOPT-258, GOPT-259, GOPT-375, GOPT-283 ve GOPT-228-1) 1x103, 1x105, 1x107, 1x108 ve 1x109 konidispor/ml-1 dozlarında M.rosae nimflerine karşı doz-ölüm çalışması yürütülmüştür. Tek doz çalışma sonuçlarına göre, 24 saatlik inkübasyon süresi sonunda izolatların neden olduğu ölüm oranları %2,59-%27,59 arasında değişmiştir. İnkübasyon süresi arttıkça ölüm oranları da buna paralel olarak artış göstermiştir. En yüksek ölüm oranları 120 saatlik inkübasyon sonunda elde edilmiştir. 72 saat inkübasyon sonunda yüksek ölüm oranları %63,30'la GOPT-123 ve %59,63 ölüm oranı ile GOPT-321'de elde edilmiş, bunu GOPT-158 (%58,71), GOPT-247 (%57,21) nolu izolatlar takip etmiştir. On dört günlük inkübasyon süresi sonunda GOPT-292 (%78.95), GOPT-331 (%78.57), GOPT-228-2 (%70.27), GOPT-158 (%70.00), numaralı izolatlarda yüksek mikosis oranı gözlemlenmiştir. Doz-ölüm sonuçlarına göre GOPT-228-1(%78,22) numaralı izolatta 5. günde 1x109 dozunda diğer izolatlardan daha yüksek oranda ölüm gözlemlenmiştir. 1x105 ile 1x107 dozlarında ölüm oranları yakın değerler olmuş ve doz artışıyla ölüm oranlarıda artmıştır. GOPT-228-1, GOPT-247, GOPT-321 ve GOPT-375 izolatları ile daha detaylı çalışmaların yapılmasına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the efficacy of entomopathogenic fungal isolates, obtained from vegetable production areas in Tokat province, on rose aphid (Macrosiphum rosae (L.) (Hemiptera: Aphididae). In a single doze (1x108 in konidia ml-1 concentration) treatment, 17 entomopathogenic fungi isolates (GOPT-123, GOPT-158, GOPT-247, GOPT -258, GOPT-259, GOPT-283, GOPT-292, GOPT-302 GOPT-314, GOPT-321, GOPT-330 GOPT-331, GOPT-375, GOPT-105 GOPT-228, GOPT-228 -1 GOPT-228-2) were tested against Rose aphids. Based on the single dose-mortality or mycosis rate data, 10 isolates with higher mortality or mycosis rates (GOPT-123, GOPT-158, GOPT-321, GOPT-331, GOPT-247, GOPT-258, GOPT-259, GOPT-375, GOPT-283 and GOPT-228-1), were used in doz-mortality tests with 1x103, 1x105, 1x107, 1x108 and 1x109 konidia / mL-1 concentrations. According to the results of single-dose studies, the mortality rates caused by isolates at the end of the 24-hour incubation period varied between 2,59% and 27,59%. Mortality rates were increased with increase in incubation period. The highest mortality rates were obtained after 120 hours of incubation. After 72 hours of incubation high mortality rates were obtained with GOPT-123 ( 63,30% mortality) followed by GOPT-321 with 59,63% mortality. On the other hand, GOPT-158(58,71%), GOPT-247(57,21%). At the end of fourteen day incubation period, high mycosis rates were obtained with isolates GOPT-292 (78.95%), GOPT-331 (78.57%), GOPT-228-1 (70.27%), GOPT-158 (70.00%). According to the results of the dose-mortality experiments, Higher mortality was observed with isolate GOPT-228-1(78,22%) at the end of the fifth day at 1x109 konidia mL-1. Mortality rates were found to be similar at 1x105 and 1x107 konidia / mL-1 concentrations and increased with increase in doses. Further studies should be conducted to determine the efficacy of isolates such as GOPT-228-1, GOPT-247, GOPT-321 and GOPT-375 in vivo conditions.