Rhododendron ungernii bitkisinin antioksidan aktivitesinin belirlenmesi biyoaktif bileşiklerin izolasyonu ve karakterizasyonu
Determination of antioxidant activity of Rhododendron ungernii, isolation and characterization of its bioactive compounds
  1. Tez No: 482382
  2. Yazar: EMİNE DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geleneksel tedavi amaçlı halk arasında kullanılan bitkilerin bilimsel olarak araştırılması ve etkili bileşiklerin belirlenmesi son zamanlarda önemi giderek artan bir konu haline gelmiştir. Rhododendron ungerniibitkisinin içerdiği antioksidan bileşiklerin izolasyonu, karekterizasyonu ve bu bileşiklerin antioksidan aktiviteleri çalışılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmada Rhododendron ungernii bitkisi yapraklarındaki antioksidan bileşiklerin saflaştırılmasını antioksidan aktivite kontrollü ile yaparak doğal antioksidan bileşiklerin izolasyonu hedeflenmiştir. Saflaştırılan moleküllerin antioksidan kapasiteleri radikal giderme ve radikal oluşumunun engellem kapasiteleri in vitro testleri ile belirlenmiştir. Kurutulmuş bitki yaprağınınmetanol ekstraktı bu çalışmada kullanılmıştır. Çeşitli kromotografi yöntemleri ile izole edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik tekniklerle (1D-NMR, 2D-NMR, LC-TOF/MS) belirlenmiştir.Kateşin-7-O-glukozit(1), Kuersetin-3-O-β-galaktozit(2),Kuersetin-3-O-β-ksilozit(3), Farrerol (4),mirisitin (5) veKuersetin(6) izole edildi.Saflaştırılan ve yapısı aydınlatılan her bir bileşiğin antioksidan kapasitesi belirlendi. ANAHTAR KELİMELER:kromatografi,Rhododendron ungernii, izolasyon Antioksidan Aktivite, LC-TOF/MS.
Özet (Çeviri)
Determination of active compounds in plants used for traditional therapeutic purposes have become an increasingly important topic in recent years. Isolation and characterization of antioxidant compounds have not been studied in Rhododendronungernii and antioxidant activities of these compounds so far. For this reason, in this study, the isolation and antioxidant capacities of natural compounds in Rhododendronungernii leaves was aimed. The antioxidant capacities of the purified molecules were determined by in vitro tests for radical scavenging and inhibition of radical formation capacities. The methanol extract of the dried plant leaf was used in this study. The structures of the isolated compounds by various chromatographic methods were determined by spectroscopic techniques (1D-NMR, 2D-NMR, LC-TOF/MS). Quercetin-3-O-glucoside (1), Quercetin-3-O-β-galactoside (2), Quercetin-3-O-β-xyloside (3), Farrerol (4), Myristate (5) was isolated. The antioxidant capacity of each purified compound was determined by spectrophotomeric methods. KEYWORDS: Chromatogrphy,Rhododendron ungernii, Izolation, Antioxidant Activity, LC-TOF/MS