Tokat ili orman alanlarından izole edilen entomopatojen fungusların patates böceği (Leptinotarsa decemlineata (Say)) (Coleoptera:Chrysomelidae)'ne etkisinin belirlenmesi
Efficacy of entomopathogenic fungi isolated from forestland in Tokat province to potato beetle (Leptinotarsa decemlineata (Say)) (Coleoptera:Chrysomelidae)
  1. Tez No: 482384
  2. Yazar: İLKER POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YANAR, DOÇ. DR. DÜRDANE YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma 2014 yılında Tokat İlinde Merkez, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt ve Zile ilçelerinde yürütülmüş ve çalışmanın materyalini bölgedeki orman alanlarından toplanan toprak örneklerinden elde edilen entomopatojen fungus izolatları ve Leptinotarsa decemlineata (Say) (Coleoptera: Chrysomelidae) 3. dönem larva ve erginleri oluşturmuştur. Bölgede bulunan entomopatojen fungus varlığının tespiti amacıyla Tokat Merkez ve ilçelerindeki orman alanlarından 206 adet toprak örneği alınmıştır. Bu sürveyler sonucunda 33 entomopatojen fungus izolatı elde edilmiş olup, 25 izolat Beauveria bassiana, 8 izolat Talaromyces spp. olarak tanılanmıştır. Entomopatojen funguslar 3. dönem larvalarda erginlere göre daha etkili olmuştur. Elde edilen 33 fungus izolatının L. decemlineata erginlerine ve 3. dönem larvalara etkinliğini belirlemek amacıyla 1x108 konidiospor ml-1 konsantrasyonunda tek doz denemesi yapılmış olup, yüksek etkiye sahip 4 izolat ile doz-ölüm ve zaman ölüm denemeleri yürütülmüştür. Yapılan analiz sonuçlarına göre LC50 değeri 1.4x106 konidiospor ml-1 ve LT50 değeri 10.63 gün ile GOPT-552 numaralı B. bassiana izolatı %90 ölüm oranı ile en yüksek etkiyi göstermiştir. Bu izolatın zararlının mücadelesinde daha detaylı değerlendirilmesi için özellikle sera ve tarla şartlarında endofit etkisinin araştırılması için ileriye dönük çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Central, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt and Zile counties of Tokat in 2014. Materials of the study were entomopathogenic fungal isolates which were obtained from soil samples collected from forestland in the region and Leptinotarsa decemlineata (Say) (Coleoptera: Chrysomelidae) 3. larval instars and adults. In order to determine the presence of entomopathogenic fungi in the region, 206 soil samples were taken from forestlands in Tokat province and its counties. From these soil samples 33 entomopathogenic fungal isolates were obtained. Species distrubition of the isolates as follows; 25 isolates Beauveria bassiana, 8 isolates Talaromyces spp. Entomopathogenic fungi were found to be more effective on 3. larval instars than adults. In order to determine the effectiveness of isolates on the 3. larval instars and adults of L. decemlineata, single dose treatment was performed in 1x108 conidiospor ml-1 concentrations, dose-mortality and time-mortality treatments were conducted with four isolates having higher virulence. According to the results of analysis, the highest effect was observed in the GOPT-552 coded B. bassiana isolate with LC50 value of 1.4x106 konidispor ml-1, LT50 value of 10.63 days and %90 mortality. For the detailed evaluation in the control of the pest, further studies need to be conducted especially to investigate the endophytic activity of this isolate.