Amasya ili Merkez ilçede genel olarak kuraklık olgusu ve süt sığırcılığı yapan tarım işletmelerinin farkındalığı
Drought phenomenon in general at Amasya province Central district and awareness of agricultural establishment dealing with milk dairy
- Tez No: 482389
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN ZAFER GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
XXI. yüzyılda üzerinde hassasiyetle durulan konulardan biri olan iklim değişikliği ve kuraklık olgusu, her sektör gibi tarım sektörünü de doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. Birçok sektör için önemli olan bu durumun, tarım sektörü için ayrıca önemli olduğu düşünülmektedir. Çünkü tarım sektörünün özelliklerinden birisi de insan hayatının devamlılığı açısından gıda ve besin maddesi ihtiyacının karşılanmasıdır. Olası senaryolarda, açlık, yoksulluk ve buna bağlı savaşların çıkması bu temel üzerine kurgulanabilmektedir. İnsan kaynaklı küresel bozulmanın, yine insan kaynaklı bazı önlemlerle önüne geçilebileceği öngörüsü dünya ülkeleri tarafından kabul edilmiş ve bu yönlü birçok anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşmalara Türkiye'nin de katılması ülke olarak bu durumun önemsenmesinin bir göstergesi olarak düşünülebilir. İklim değişikliği ve kuraklık olgusunu bilimsel bir nitelikte incelemek amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Söz konusu çalışmalara paralel yönlü ele alınan bu çalışmada da, Amasya ili merkez ilçede süt sığırcılığı yapan tarım işletmeleri için iklim değişikliği ve kuraklık açısından durum değerlendirmesi yapılmıştır. Amaçlı örnekleme yoluyla belirlenen 68 işletmeden anket yoluyla toplanan veriler, tablo ve grafikler haline getirilerek yorumlamalar yoluna gidilmiştir. Sıcaklık ve yağış dönemleri beklenen aralıklarda gerçekleşmiş olup, sıcaklık ortalamasında % 7.22 artış ve yağış ortalamasında % 12.72 azalış görülmektedir. Hava kalite ölçütlerinden, SO2 düzeyinde azalış görülürken, PM10 düzeyinde artış belirlenmiştir. Öte yandan, il merkezindeki süt sığırcılığı yapan tarım işletmelerinin durumları incelendiğinde bir takım sorunların olduğu görülmüştür. Yem fiyatlarının yüksek olması, süt fiyatlarının düşük olması ve diğer girdilerin yüksek olması sektörün ekonomik cazibesi açısından olumsuz etki yaratmaktadır. Süt sığırcılığı ve süt üretiminin devam ettirilmesi için üreticinin süt üretimi konusunda, güncel bilgilerin belirli aralıklarla üreticiye aktarılması, maliyetler konusunda etkilerini azaltıcı bir takım tedbirlerin devlet tarafından alınması, destekleme araçlarının ve miktarlarının üreticinin en yüksek ve kolay şekilde faydalanacağı şekilde düzenlenmesi sektörün geleceği açısından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The climate change and drought phenomenon which is one of the issues that has been dwelled on sensitively on XXI century, directly and indirectly affects the agricultural sector like every sector. This situation which is important for many sector, is also thought to be significant for agricultural sector because one of the features of agricultural sector is to meet the food and nutrition need in terms of continuity of human life. In the possible scenarios, hunger, poverty and occurrence of wars depending of these causes may be fictionalized on this basis. The anticipation stating that the human-induced global corruption may be prevented with some measures, is accepted by the countries of the world and many agreements have been concluded accordingly. The participation of Turkey in these agreements may be considered as the indication of giving importance to this subject by the country. Various studies are carried out for investigating the climate change and drought phenomenon in a scientific basis. In this study which is discussed as parallel to the said studies, a situation assessment has been made in terms of climate change and drought phenomenon for the agricultural establishments that make dairy cattle in Amasya province central district . The data which is collected through questionnaires from 68 establishment which were determined by objective sampling, have been transformed into tables and graphs and the interpretations have been made. The temperature and rainfall periods have been actualized in expected intervals and %7.22 increase is seen in rainfall average and %12.72 decrease is observed in rainfall average. While decrease is observed in SO2 level in air quality criteria, increase is observed in PM10 level. On the other hand, when the situations of the dairy cattle agricultural enterprises in province center are examined, it is observed that they have some problems. The high feed prices, low milk prices and other high inputs cause negative effect in terms of economic attractiveness of the sector. The transfer of current information by the dairy producer in milk production to the manufacturer in certain intervals, some measures to be taken by the state for decreasing the effects of the costs, the regulation of supporting tools and amount in the form which the producer shall benefit in highest and easiest way, are considered as important for the future of the sector.