Öğretmenlerin okul yöneticileriyle ilgili algıladıkları güç mesafesinin okul sağlığı ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' perceived power distance with school administrators and school health
- Tez No: 995699
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM AKIN KÖSTERELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Öğretmenlerin okul yöneticileriyle ilgili algıladıkları güç mesafesi ile okul sağlığı arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasının amaçlandığı bu araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Çorum ili Merkez ilçede bulunan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyi kamu okullarında görev yapmakta olan 880 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri,“kişisel bilgi formu”,“Örgütsel Güç Mesafesi Ölçeği”ve“Örgüt Sağlığı Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde ise parametrik testler (t testi, ANOVA testi, Pearson korelasyon testi) kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde, öğretmenlerin örgüt sağlığına ilişkin algılarının en yüksek olduğu boyutun örgütsel liderlik boyutu olduğu; bu boyutu sırasıyla çevresel etkileşim, örgütsel bütünlük, örgütsel kimlik ve örgütsel ürün boyutlarının izlediği tespit edilmiştir. Örgüt sağlığı toplam puan ortalamaları da ortalama değerin üzerinde çıkmıştır. Kişisel değişkenler açısından incelendiğinde, öğretmenlerin okul sağlığı algıları, cinsiyet değişkeni açısından toplam puan ve tüm alt boyutlarda; kıdem değişkenine göre örgütsel bütünlük ve örgütsel ürün alt boyutlarında; okul türü değişkenine göre tüm alt boyutlarda; branş değişkenine göre de genel puanda ve örgütsel liderlik, çevresel etkileşim ve örgütsel ürün alt boyutlarında anlamlı fark göstermektedir. Öğretmenlerin okul sağlığı algılarının yaş, medeni durum ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği de tespit edilmiştir. Güç mesafesi algıları incelendiğinde ise öğretmenlerin puanlarının en yüksek ortalamaya sahip olduğu boyutun gücü kabullenme olduğu, bu boyutu sırasıyla güce razı olma, gücü araçsal kullanma ve gücü meşrulaştırma boyutlarının izlediği görülmüştür. Kişisel değişkenler açısından incelendiğinde, öğretmenlerin güç mesafesi algılarının cinsiyet değişkeni açısından gücü kabullenme ve güce razı olma boyutlarında, kıdem değişkenine göre gücü kabullenme boyutunda, çalıştığı okulundaki kıdem değişkenine göre ise güce razı olma boyutunda anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin güç mesafesi algılarının yaş, medeni durum, öğrenim durumu ve branş değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Son olarak, örgüt sağlığı toplam puanları ile gücü kabullenme boyutu arasında anlamlı olmakla birlikte düşük düzeyde, pozitif bir ilişki; gücü araçsal kullanma boyutu arasında ise yine anlamlı, düşük düzeyde, negatif bir ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, aimed to find out the relationship between teachers' organizational power distance perception of school principles and school health, has been designed in survey model. The study was conducted with the participation of 880 teachers working in public pre-schools, primary, elemantary and high schools in central district of Çorum province in the 2023-2024 academic year. The research data were collected with“personal information form”,“the Organizational Power Distance Scale”and“the Organizational Health Scale”. Parametric tests (t test, ANOVA, Pearson corelation test) were used to analyze the data. When the results of the study were examined, it was determined that the dimension with the highest perceptions of teachers regarding organizational health was the organizational leadership dimension, followed by the environmental interaction, organizational integrity, organizational identity, and organizational product dimensions. Total organizational health mean scores were also above the mean. When examined in terms of individual variables, teachers' perceptions of school health showed significant differences in the total score and all sub-dimensions with respect to gender. These differences appear in the organizational integrity and organizational product sub-dimensions in terms of seniority. For the school type variable, significant differences are also found across all sub-dimensions. Finally, according to the branch variable, siginificant differences exist in the general score as well as in the organizational leadership, environmental interaction and organizational product sub-dimensions. It was also determined that teachers' perceptions of school health did not differ significantly with respect to age, marital status, or educational background. When power distance perceptions were examined, it was seen that the dimension with the highest mean score was acceptance of power, followed by acquiescence to power, instrumental use of power and legitimization of power. When analyzed in terms of personal variables, it was found that teachers' perceptions of power distance differed significantly in the dimensions of power acceptance and power acquiescence in terms of gender; in the dimension of power acceptance in terms of seniority; and in the dimension of power acquiescence in terms of seniority in the school where they work. In addition, it was determined that teachers' perceptions of power distance did not differ significantly according to age, marital status, education level and branch variables. Finally, a significant but low level positive relationship was found between the total scores of organizational health and the dimension of acceptance of power, and a significant but low level negative relationship was found between the dimension of instrumental use of power.