Hipertansiyonlu kişilerde hipoglisemi ve hiperinsulinemi sıklığının araştırılması
  1. Tez No: 48239
  2. Yazar: FATMA TURANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET Son yıllarda diabetik olmayan esansiyel hipertansif hastaların periferik dokularında glukoza karşı bir intolerans bulunduğu saptandı. Bununla beraber, esansiyel hipertansif hastaların OGTT sırasında kan insulin düzeylerinin normotensif şahıslara göre daha yüksek olduğu görüldü. Birçok araştırmacının bu konuda yaptıkları farklı çalışmalar sonucu; esansiyel hipertansif hastalarda, obez olsun veya olmasın hiperinsulinemi ve insuline karşı bir direncin varlığı saptanmıştır. Bu bulgular ışığında biz de, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi iç Hastalıkları Polikliniği ve Hipertansiyon Polikliniğine başvuran, 19-63 yaş arası, 19 kadın+ 6 erkek esansiyel hipertansif hasta üzerinde, beş saatlik OGTT uygulayarak, bu süredeki insulin cevaplarını inceledik ve kolesterol düzeylerine baktık. Sonuçta literatüre uygun olarak, grubumuzda hiperinsulinemi ve glukoz intoleransını gözlemledik. Hastaların yarısından fazlasında kolesterol düzeyi 200 mg'ın üzerinde bulundu. Elde edilen veriler kolesterol düzeyi ve BKİ gözönüne alınarak kıyaslandığında hiperkolesterolemik ve obez hastalarda serum insulin ve glukoz düzeylerinin daha yüksek olduğu saptandı, ancak grupların küçük olması nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilemedi. 19
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recent studies revealed insulin-resistance in peripheral tissues in non- diabetic patients with essential hypertension. Data obtained from OGTT in patients with essential hypertension showed higher blood insulin levels compared to normotensive persons. Research work of several authors led to the conclusion that in patients with essential hypertension, whether obese or not, hyperinsulinemia and insulin-resistance is very common. This study was accomplished at the Internal Medicine and Hypertension Clinics of the Cerrahpaşa Medical Faculty in 19 female and 6 male patients with essential hypertension between 19 and 63 years of age. A five-hours OGTT was performed and the obtained results of blood glucose, insulin and cholesterol levels were evaluated. The results showed that all patients had hyperinsulinemia and glucose-intolerance. In almost half of them cholesterol levels were found to be higher than 200 mg/dl. When the data was set in comparison with cholesterol levels and BMI it was found that hypercholesterolemic and obese patients had higher serum insulin and glucose levels. 20